Genel

Market ve pazar yerlerinde Kovid-19’a yönelik en önemli tedbir ‘sosyal mesafe’

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle, yurttaşların alması gereken bireysel önlemlerin önem daha da arttı.

Abone Ol  
 

Dünya geneliyle Türkiye’de de artış eğilimine giren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle, yurttaşların alması gereken bireysel önlemlerin önem daha da arttı. Genellikle önlemlere uyulmadığında temasın tehlikeli duruma gelebileceği noktalardan pazar yerleri ve marketlerde mecburi maske tüketiminin yanı sıra “sosyal mesafenin korunması” büyük önem taşıyor.

Kovid-19 ile mücadelede, maske, hijyen ve sosyal uzaklık en mühim üç önlem olarak öne çıkıyor. Fakat toplu durumda bulunulan mekanlarda koronavirüsten korunmak amacıyla uyulması gereken kurallar şunlarla sınırlı kalmıyor. Genellikle piyasa yerleri ve süpermarketler gibi besin alış verişinin yapıldığı noktalarda önlem alınmaması, hastalığın yayılma tehlikesini artırıyor.

Sağlık Bakanlığınca, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının gördüğünüz 11 Mart’tan sonra hem sektörlere hem de vatandaşa yönelik çok sayıda Kovid-19 rehberi yayımlandı, şunlar değişen gereksinime göre güncellendi.

Bir kısmı ağustosta yayımlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde de yer verilen, piyasa yerleri ve marketlerde alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanıyor:

“- Yüksek ateş, öksürük ve soluk darlığı sendromu olanlar piyasa yerine ve markete girmemeli.

– Piyasa yeri ve marketlere girişte mecburi olan maske, alış veriş süresince çıkarılmamalı.

– Market arabaları ve sepetlerinin elle tutulan kısımlarının temizliğine özen gösterilmeli.

– Marketlerde sıra ve yoğunluk olabilecek ödeme noktaları ile dıșarıda bekleme kısmı gibi yerlerde zemin üstünde 1,5 metre arayla yapılan işaretlere uyulmalı. Diğer müşteriler ya da satıcılara en az 3-4 adım uzaklıkta olunmalı.

– Ambalajsız satılan sebze ve meyveler dokunarak seçilmemeli ya da tek kullanımlık eldiven kullanılarak seçilmeli.

– Market ve piyasa alış verişi amacıyla gün içinde en sakin olabilecek saatler belirlenmeli, piyasa ve markette uzun vakit kalınmamalı.

– Marketlerde ödemeler olasıysa temassız kredi kartıyla yapılmalı.

– Piyasa ya da marketlerdeki tuvaletler kullanıldıktan sonra eller su ve sabunla en az 20 saniye süresince yıkanmalı, elleri kurutmak amacıyla sıcak hava üfleyen makine değil kağıt havlu kullanılmalı.

– Alışveriş esnasında ortak alanlardaki yüzeylere dokunulmaktan kaçınılmalı. Yüzeye dokunulması durumunda anında el hijyeni sağlanmalı ve eller ağız, burun ya da göze değdirilmemeli.”

Bu önlemler dışında, yurttaşların çantasında yedek maske, kolonya ya da dezenfektan bulundurması, alış veriş ardından eve geldiği zaman elleri ile kollarını bol su ve sabunla yıkaması da öneriler arasında yer alıyor.

Yeşim Sert Karaaslan

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri