GenelGündem

Manisa’da gök taşı paniği

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü Doç. Dr. Ozan Ünsalan, dün Manisa'nın Salihli eyaletinde sazlık alana gök taşı düştüğü ve ardından yangın çıktığı iddiaları üstüne bölümde yaptığı araştırma neticesi hadiyin "tipik bir meteor düşmesi" olduğunu saptadıklarını bildirdi.

Abone Ol  
 
62 / 100

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü Doç. Dr. Ozan Ünsalan, dün Manisa’nın Salihli eyaletinde sazlık alana gök taşı düştüğü ve ardından yangın çıktığı iddiaları üstüne bölümde yaptığı araştırma neticesi hadiyin “tipik bir meteor düşmesi” olduğunu saptadıklarını bildirdi.

Pazar köy ve Tekeli oğlu Mahallesi sakinleri, dün gece gökyüzünde yoğun ışık gördükleri, ardından Marmara Gölü yakınlarındaki sazlık alanda yangın çıktığı tarafında itfaiyeye ihbarda bulundu.

Yangının çıktığı alana giden Pazar köy Mahallesi Muhtarı Ercivan Konuk, 40-50 dönüm alanın hasar gördüğü ve oluşturulan araya girmek neticesi söndürülen yangının düşen gök taşından kaynaklandığını iddia etti.

İddialar üstüne Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü Doç. Dr. Ozan Ünsalan, bölgeye giderek araştırmalarda bulundu.

Ünsalan, araştırma ardından yaptığı açıklamada, “Bu olay görgü tanıklarından aldığımız verilere göre tipik bir meteor hadiyi. Bunu söylemekte rastgele bir sakınca yok.” ifadesini kullandı.

Bölge halkının meteor düşmesi esnasında bir şok ya da ses dalgası duymadığını ifade eden Ünsalan, şunları söyledi:

“Burada bir parçalanma hadiyi olmayabilir. Eğer parçalandı ise bile çok ufak parçalara ayrılmış da olabilir. Dhadiyisıyla burada meteor parçaları aramanın bir mantığı yok.

Bölgede tespit edilen sazlıklar meteorun arkada bıraktığı şok etkileri ile geliş tarafına doğru bükülmeler göstermiş. Şok ve sıcaklık etkileriyle bir yangın ortaya gelmiş olma olasılığı de bulunuyor. Olay hemen yalnızca bu seviyede değil çoğu mahallede bu ışık parlaması görülüyor. Araştırmalar devam ediyor.”

Pazarköy Mahalle Muhtarı Ercivan Konuk ise iddianın duyulmasının ardından Türkiye’nin dört bir yandan insanların telefonla kendisini arayarak bilgi istediğini belirterek, “Sabah saatlerinden itibaren de bölgeye çok sayıda birey gelip araştırma yaptı. Yaklaşık 50 dönümlük sazlık alan yanmış durumda. Çıkacak neticeleri bekliyoruz.” dedi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri