Genel

Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü etkinlikleri başladı

Ahlat'ta "1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı"nın kurulduğu Çarho mevkisinde düzenlenen merasim evveli Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi timi Türk Yıldızları, zaferin 949. senesine özel gösteri gerçekleştirdi.

Abone Ol  
 
65 / 100

Ahlat’ta “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisinde düzenlenen merasim evveli Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi timi Türk Yıldızları, zaferin 949. senesine özel gösteri gerçekleştirdi.

Vatandaşların dikkatle izlediği gösterinin sonrası başlayan merasimde konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, fethin 949. sene dönümünde bir kez daha Ahlat’ta olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Bu gururu kendilerine yaşatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve festivalin öncülüğünü yürüten Okçular Vakfına teşekkür eden Çağatay, şu şekilde konuştu:

“Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin Ahlat’a olan dikkatini bütün dünya biliyor. Ahlat binlerce senelik tarihimizin son bin senelik dönemecinde işte şu topraklarda bize ev sahipliği yapmaya başladı. Onun nişanesi yanında yanı başımızda tespit edilen dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı. Bunun yanına diğer bir nişane de Cumhurbaşkanımızın talimatıyla konduruldu. Tanrı nasip ederse salı günü onun açılışını gerçekleştireceğiz. Cumhurbaşkanımızın çalışma bürosu gibi bir külliyesi, Ahlat’ımıza, Bitlis’e ve Türkiye’ye çok yakıştı.”

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler de şehir olarak büyük bir heyecanla salı gününü beklediklerini ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımız, dünya liderimiz salı günü şehrimizde, Ahlat’ımızda olacak. MHP Genel Başkanı, bütün bakanlarımız, genel başkan yardımcılarımız, genel müdürler, bütün Türkiye buraya gelecek. Bizim amacıyla büyük bir heyecan ve mutluluk. Geçmişten gelen bu güzelliği geleceğe yansıtacağız. Tanrı Cumhurbaşkanımızdan razı olsun.” diye konuştu.

“Tüm şehitlerimizi anmak amacıyla toplanıyoruz”

Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız da bugün kutlu bir fethi hep beraber idrak ettiklerini ifade etti.

Bin senelik uygarlık şehri Ahlat’ta buluşarak şehitleri minnetle andıklarını bildiren Yıldız, şunları kaydetti:

“Malazgirt’te, 15 Temmuz’da bu vatan, bayrak, ezan, devlet ve mukadesatımız amacıyla şehit olan bütün şehitleri anmak amacıyla toplanıyoruz. Bu sene bir salgınla karşı karşıyayız. Sizlerden bilhassa sosyal uzaklığı koruma konusu ile ilgili hassasiyet bekliyoruz. Testler ve maske kontrolleri yapılıyor. Bu şekilde birbirimize yardımcı olmak amacıyla başarılı şekilde fethi anma uygulaması yapmak istiyoruz. İnşallah salı günü saygı gören Cumhurbaşkanımız Ahlat’ta olacak. Bin senelik Ahlat şehrinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin açılışı yapılacak. Nasip olursa 26 Ağustos sabahı tıpkı Sultan Alparslan gibi saygı gören Cumhurbaşkanımız Malazgirt Meydanı’nda milletimizle buluşacak. Yeniden ahitleşeceğiz.”

“Pandemi kurallarına uymalıyız”

Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay da düzenlenen etkinliklerin hayırlara vesile olmasını dileyerek “Bu hafta büyük bir heyecan yaşıyoruz. Festivalimizin güzel geçip gitmesini diliyorum. En büyük heyecanımız dünyanın ve ümmetin lideri Recep Tayip Erdoğan’ı ilimizde konuk etmemizdir.” dedi.

Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban ise yurttaşların sağlığının mühim olduğunu, bu amaçla maske, sosyal uzaklık ve hijyen kurallarına uyulmasını istedi.

Konuşmaların sonrası Vali Çağatay ve beraberindekiler kurulan çadırları dolaştı, oluşturulan çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

Malazgirt

Muş’un Malazgirt eyaletinde de Okçular Vakfı, Malazgirt Kaymakamlığı ve Malazgirt Belediyesince düzenlenen Malazgirt Zaferi’nin 949. sene dönümü etkinlikleri başladı.

Uzun süredir hazırlıkları oluşturulan etkinliklerin ilk gününde çocuklar amacıyla ok atma yarışmaları, masa tenisi, golf ve badminton gibi oyunlar oynandı.

Atlı birlikler renk kattı

Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığından (JAKEM) gelen 8 at ve 8 binici, faaliyete katılanlardan yoğun ilgi gördü.

Jandarma atlı birlikleri tarihten gelen kültürel mirası yaşatmanın yanı sıra etkinliklerin düzenlendiği alanda güvence ve asayişi sağlamak amacıyla engelleyici kolluk devriyesi vazifesini yerine getiriyor.

Atlı birlikler, Türklerin Anadolu’ya giriş kapısı ve “Anadolu’nun tapusu” olarak nitelendirilen Ahlat’ta, “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisinde devriye vazifiyeti yaparak alanın güvenliğini sağlıyor.

Sosyal uzaklık kuralına uymaları amacıyla vatandaşlara uyarıda tespit edilen atlı birlikler, isteyenlerle fotoğraf çektiriyor.

Etkinler amacıyla Gaziantep’in Nizip eyaletinden gelen Fahrettin Diken, faaliyete katılan atlı birliğin gösterisini izlediklerini söyledi.

Diken, “Jandarma gururumuz. Muhteşem bir görüntü. Atlı birliklerin gösterisi görkemli ve çok güzel. Jandarma atlı birlikleri buradaki etkinliklere renk kattı.” dedi.

Vatandaşlardan Göksel Polat da Ahlat’taki Yörük Türkmenlerinin etkinliklerine katıldıklarını söyleyerek “Jandarma atlı birliklerinin şenliklere çok güzel farkındalık yarattığına tanık olduk. Jandarma ve atlı birliklerine sayısız şükranlarımı sunuyorum. Şenliğe şaşırtıcı bir katılım var. Atlı birlikler görkemli ve çok büyük bir görsel şölen sunuyor. Etkinliklere şaşırtıcı bir görüntü katıyorlar.” diye konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri