Genel

Malazgirt ve Ahlat şanlı zaferin yıl dönümüne hazırlanıyor

Muş'un Malazgirt ve Bitlis'in Ahlat ilçelerinde Malazgirt Zaferi'nin 949. sene dönümünün kutlanacağı alanlarda hazırlıklar sürüyor.

Abone Ol  
 

Muş’un Malazgirt ve Bitlis’in Ahlat ilçelerinde Malazgirt Zaferi’nin 949. sene dönümünün kutlanacağı alanlarda hazırlıklar sürüyor.

Malazgirt ve Ahlat şanlı zaferin sene dönümüne hazırlanıyor

Malazgirt Danişmentgazi Mahallesi’nde etkinliklerin düzenleneceği “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”nda giriş denetim ünitesi, 250 otobüslük otopark, otopark, 250 metre uzunluğundaki 1071 adımlık fetih yolu, tören ve hitabet kısmı, 12 helikopter pisti, namazgah, ikram kısmı, şadırvan, giriş takı ile dinlenme yerleri yapıldı.

Etkinliklerin muhteşem kutlanması amacıyla parkta yürütülen 3. etap çalışmalarıyla 238 hektar alanda yüz tarife planlı emniyet kamerası, 160 bin metrekarede ağaçlandırma ve çimlendirme çalışması, idari bina, misafirhane, bin metreküp su deposu, yürüyüş yolu, etnospor sahaları, otağlar ve hipodrom ile çocuk oyun kısmı inşa edildi.

Türkler’in Anadolu’ya girişinin kapısı ve “Anadolu’nun tapusu” olarak nitelendirilen Ahlat’ta ise “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki hazırlıklar devam ediyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde tespit edilen ve dünyadaki üç “Kubbet-ül İslam”dan biri olan Ahlat’ta, Malazgirt ruhunun tekrar yaşatılması ve birbirinden renkli etkinlikler amacıyla 37 kıl çadırın kurulduğu 400 bin metrekarelik alanda, karakucak, yağlı ve şalvar güreşi, atlı okçuluk, okçuluk, kökbörü yarışmaları ve geleneksel el sanatları çarşısı bölümleri oluşturuldu.

“İçimizde büyük bir heyecan var”

Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın etkinliklere katılımını heyecanla beklediklerini belirterek, “Yılda bir buraya gelmesinden ötürü bölgemizde, coğrafyamızda ve halkımızda büyük bir heyecan var. Geçen sene da çok güzel oldu. İçimizde büyük bir heyecan var.” dedi.

Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, bu sene gene Okçular Vakfı ile 22 Ağustos’ta başlatacakları Malazgirt Zaferi etkinliklerinin 26 Ağustos’ta sona ereceğini bildirdi.

Bu kapsamda el sanatları, etnospor, yöresel zenginlikler ve okçuluğun sergileneceği bir çalışmayı hep birlikte icra edeceklerini izah eden Çoban, “Etnospor ve festival kısmımızı büyük bir süratle hazırlıyoruz. Eksiğimiz de yok gibi. Pandemi konusu ile alakalı da lüzumlu tedbirleri alıyoruz.” diye konuştu.

Etkinlik bölümünde biri han olmak üzere aşağı yukarı 37 çadırın bulunduğunu ve salgına karşın yüksek bir talep olduğunu açıklayan Çoban, bu hususta Okçular Vakfı ile bir çerçeve çizmeye çalıştıklarını söyledi.

Misafirlerin mağdur olmaması, icra edilecek sportif aktivitelerin rahatça gerçekleşmesi amacıyla bütün çalışmaların yapıldığını dile getiren Çoban, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Belediyelerimizin çağrıimize iştirakleri bizi mutlu etti. Çadırların tamamı doldu. Esnaf çarşımızda yöresel ürünlerimizi sergileyeceğiz. Bu da ticari anlamda bir katkı sunacak. Kültür Bakanlığı vasıtasıyla Türkiye’nin muhtelif illerinden el sanatlarını burada sergileyeceğiz. Bu alan her vakitte gibi ihtişamlı bir çalışmayla sizi kucaklayacak. Festival bittikten sonra bu alan Millet Bahçesi olarak Ahlatımızın ve bölgemizin hayatında yer alacak. Şimdiden hayırlı olsun. Hiçbir sıkıntımız yok. Okçular Vakfı ile alakalı kamu kuruluşlarıyla çalışmalarımızı bütün süratiyle sürdürüyoruz.”

Milli Park Saha Koordinatörü Ziraat Mühendisi Felat Şengal de 26 Ağustos’taki kutlamalar amacıyla bütün alanlarda problemsiz bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.

“İdari binamız ve misafirhanemiz bitme aşamasında. Camide dekorasyon çalışmaları sürüyor.” diyen Şengal, “Dekoratif aydınlatmalar tamamlandı. Sahadaki çalışmaların büyük bir kısmı bitti. Vatandaşlar, 26 Ağustos evveli ve ardından daimi geleceklerdir. Malazgirt, Cumhurbaşkanımızı karşılamaya hazır.” ifadesini kullandı.

Hazırlıklara vatandaşlardan destek

Malazgirtli Erkan Tugay, etkinliklerin uygulanacağı 26 Ağustos’u heyecanla beklediklerini belirterek, “Belediye ve halkımız elinden geleni yapıyor. Cumhurbaşkanımızı heyecanla bekliyoruz.” diye konuştu.

Suat İnce de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkinliklere katılacak olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini anlattı.

Ahlatlı Mehmet Ünal Gürbüz de Ahlat’ın Türklüğün tapusu, Anadolu’nun kapısı hükmünde olduğunu ifade ederek, “Bu manada Cumhurbaşkanının ve devlet kademelerinin Ahlat’ı ziyaret etmesi bizi fazlasıyla mutlu etmektedir. İnşallah pandemi süreci bir an evvel geçer memleketimiz daha huzurlu ve mutlu şekilde bu etkinlikleri sürdürmeye devam eder.” dedi.

Esnaf Halil Adıyaman da Malazgirt Zaferi kutlamalarını heyecanla beklediklerini ifade ederek, “Bu etkinliklerin esnafına çok büyük katkısı var. Esnaf, aileler ve halk, bunu sabırsızlıkla bekliyor. Herkesi etkinliklere çağrı ediyoruz.” duyurusunu yaptı.

Sehabattin Bildirici de etkinliklere dair “1071, Anadolu’nun bayraklaştırılması ve bayrağın altında bayramlaştırılmasıdır.” dedi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri