Genel

Lübnan’da çadırları ateşe verilen Suriyeli mültecilerin tek umudu insani yardımlar

Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde 26 Aralık'ta bir takım Lübnanlı genç ile Suriyeli mülteciler arasında yaşanan gerginliğin silahlı kavgaya dönüşmesi neticesi 3 kişi yaralandı.

Abone Ol  
 
68 / 100

Lübnanlı gençler, Suriyeli takımla hayat sürdürdükleri kavganın sonrasında kente bağlı Minye bölgesinde aşağı yukarı 80 Suriyeli mülteci ailenin yaşadığı bir çadır kampı, elektrikleri kestikten sonra ateşe verdi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Lübnan’a sığınan fazlası bayan ve çocuktan meydana gelen yüzlerce Suriyeli mültecinin yıllardır hayat mücadelesi verilen onlarca çadır, söndürme girişimlerine karşın tamamıyla kül oldu.

Olayın insanların şimdilik uyumadığı akşam saat 20.00 seviyesinde yaşanması can kaybının da önüne geçti. Yangından kurtulan Suriyeli mülteciler, halihazırda insani yardım umuduyla geçici olarak bölümdeki diğer Suriyeli mültecilerin çadırlarına sığındı.

“Ailemle hayatımın en korkunç anlarını yaşadım”

Ateşe verilen çadır kampın sakinlerinden iki çocuk babası Şuca Abdesselam el-Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ailemle çadırda oturuyorduk ve birdenbire yüksek seslerin ile bir arada insanların çadırlardan kaçtığını fark ettik. Hemen sonra bazı insanların kampı ateşe verileni öğrendik.” dedi.

Biri birkaç aylık ve öteki şimdilik iki yaşını doldurmayan ufak çocuklarıyla bir arada geçici olarak Lübnanlı birinin evine sığınan Suriyeli mülteci Muhammed, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Çadırdan çıkar çıkmaz çocuklarımı kamptan dışarıya çıkarmayı başardım fakat gidebileceğimiz hiçbir yer yoktu. Bu ufak çocuklar birinci gün soğukta üşüdü, zira hala dışarıdaydık. Ailemle hayatımın en korkunç anlarını yaşadım.”

Bölge sakini Lübnanlı bir hayırseverin kendisi ve diğer iki aileye geçici olarak kapılarını açtığını dile getiren Muhammed, “Birinci günü sokakta geçirdikten sonra bölge sakinlerinden bizi eve alanlar oldu. Kampın diğer fazlası sakinleri ise bölümdeki diğer çadır kamplara dağıldı.” diye konuştu.

“Bizleri Tanrı kurtardı, şükürler olsun ki kamp sakinlerine bir şey olmadı”

Yakılan çadır kampın sakinlerinden Beşir Muhammed Derviş de 10 yıldan beri bu kampta hayat sürdürdüklerini dile getirerek, “Ateşe verilen kamptaydık ve yangını duyar duymaz dışarı kaçtık. Bizleri Tanrı kurtardı, şükürler olsun ki kamp sakinlerine bir şey olmadı.” diye konuştu.

Üzerlerindeki ince giysilerin dışında eşyalarından hiçbir şeyi yangından kurtaramadıklarını açıklayan Derviş, yangından sonra bölümdeki diğer çadır kamplarına sığınmaktan diğer çareleri olmadığını kaydetti.

“Yangından basit ayak kaçmak mecburiyetinde kaldık”

Suriyeli mültecilerden Muhammed Sadık el-Yusuf da aşağı yukarı 10 yıldır hayat sürdürdükleri çadırda oturdukları sırada birdenbire büyük bir çatışmanın yaşandığı ve sonrasında kampın ateşe verildiğini söyledi.

Yusuf, yangının çıktığı anı ve sonrasını şu sözlerle anlattı:

“Sığındığımız çadırdan olduk ve şu anda insanlara yük olmuş durumdayız. Yangın çıktığında ben, 3 çocuğum ve eşim uyuyorduk basit ayak kaçmak mecburiyetinde kaldık. Bazıları ise çadır kampın etrafını çeviren duvarın üzerinden atlamak için ahşap merdivenler kullandı. Yangının sonrasında bir günü dışarıda geçirdik.”

Halihazırda Ebu Asker Kampı’nda diğer 3 aileyle aynı çadırı paylaştıklarını dile getiren Yusuf, tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarını görmekte ciddi sıkıntılar çekmenin yanı sıra geceleri yatacak yer bulmakta zorlandıklarını ifade etti.

“Bugün 4 aile olarak bir çadırda yaşıyoruz”

Mülteci Uvayd el-Ömeri ise Suriye’de iç savaş çıktıktan sonra memleketi Haseke kentine bağlı Kamışlı’dan kaçarak 3 çocuğuyla Lübnan’a yaklaştığını söyledi.

Yıllardan beri dul bir anne olarak 3 ufak çocuğuyla Minye’deki çadır kampta hayatını sürdürdüğünü izah eden Ömeri, kampın ateşe verilmesinin sonrasında diğer 3 aile ile bir arada bölümde Suriyeli mültecilerin kaldığı Ebu Asker Mülteci Kampı’ndaki bir çadıra sığındıklarını belirtti.

Göz yaşları içinde hayat sürdürdüklerini dile getiren Ömeri, şunları aktardı:

“Bugün 4-5 aile olarak bir çadırda yaşıyoruz. Ben de dul bir bayanım, yabancı erkeklerin bulunduğu bir yerde yatmamız ideal değil fakat çocuklarım daha küçücük. Kampta aşağı yukarı 100 çadır vardı ve bir saat içinde yaktılar. Yazık, bu aileler şimdi nereye gitsin. Suriye’den ölüm korkusuyla kaçtık, Lübnan’a geldik ölümü burada görüyoruz. 3 çocuğumla çaresiz bir şekilde hayat mücadelesi veriyorum.”

Çadır kampın yakıldığı gece sokakta kaldıklarını açıklayan Ömeri, “İlk günümüzü dışarıda geçirdik, sokakta geçirdiğimiz gece dondurucu soğuğa karşı ne bulduysam çocuklarımın üstüne attım.” dedi.

Ülkenin resmi bilgilerine göre, 2011’de patlak veren iç savaş nedeniyle aşağı yukarı 1,5 milyon Suriyeli mülteci Lübnan’a göç etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri