EkonomiGenel

Libya’nın üst düzey iş adamları ve bürokratları iş birliği için Türkiye’de

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi ile Libya Ticaret Odaları Birliği ortaklığında, Libya Ekonomi Bakanlığı'nın desteği vasıtası ile düzenlenen Libya-Türkiye Ticaret Platformu başladı.

Abone Ol  
 
98 / 100

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi ile Libya Ticaret Odaları Birliği ortaklığında, Libya Ekonomi Bakanlığı’nın desteği vasıtası ile düzenlenen Libya-Türkiye Ticaret Platformu başladı.

El Dawlia ve ICF Fuarcılık doğrultusundan yapılan fuarın açılışında konuşan Libya Parlamentosu Ekonomi, Ticaret ve Yatırımdan Sorumlu Komitenin Başkanı ve Libya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Mohammad Abdul Karim Raied, ülkelerin çok mühim zamanlardan geçtiğini söyledi.

Toplantıyı pandemi sebebiyle 3 defa ertelediklerini anımsatan Raied, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin her geçtiğimiz gün büyüdüğünü aktardı.

İkili ticaret hacminin üstlenilen projelerle bir arada 2010 senesinde 10 milyar doları geçtiğini belirten Raied, ileri dönemde çift ilişkilerde savaş ve aynısı nedenler bundan dolayı devamlılık sağlanamadığını kaydetti.

Raied, geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolara yaklaştığını belirterek, “Türkiye ile ekonomik iş birliğine çok ehemmiyet veriyoruz. İş birliğimizi ve projelerimizi aktifleştirmemiz gerekiyor. Çok mühim olan bu ilişkileri çoğaltmak için hem kamuya hem de özel sektöre görev düşüyor. Yatırımcılarımızı karşılıklı desteklemeliyiz. Bu alandaki fırsatları yeniden sağlayarak yatırımlarda mühim bir devamlılık sağlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Raied, iki gün sürecek faaliyette, B2B görüşmeler yapılacağını ve düşünce alışverişinde bulunulacağını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminde amaç 10 milyar dolar

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Başaran Bayrak da Libya ile bugüne kadar kurulan ekosistem vasıtası ile mühim sonuçlar alınacağını belirterek, iki ülke dostluğunun yıllardır Anadolu’da saygıyla anıldığını ifade etti.

Bayrak, iki ülke arasındaki dostluğun ihracata ve ticaret hacmine yansıdığını, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin bu ülkeye ihracatının 2 milyar dolara yaklaştığını, 15 yıl öncesine göre yüzde 410’luk artış yaşandığını kaydetti.

Libya’nın ihracatından Türkiye’nin aldığı payın yüzde 13 olduğunu belirten Bayrak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye, Libya’nın en çok ihracat yaptığı ikinci ülke oldu. Libya pazarından aldığımız bu pay mühim olsa da iki ülke arasındaki bağların derinliği nedeniyle hedeflerimizi çok daha yüksek belirlemeliyiz. İki ülke arasında 10 milyar doları aşkın ticaret hacmi ulaşılamayacak amaç değil. Türkiye’de aktif çok sayıda şirketimiz bulunuyor. Birçok projede Türk müteahhitlerinin imzası bulunuyor. İnanıyoruz ki Türk iş dünyasının ve ihracatçısının gücüyle her iki ülke de kalkınmasına hız katacak ve bölgemizde mühim güç merkezi olacak.”

Bayrak, geçtiğimiz yıl Libya’ya ihracatın 2018’e göre yüzde 30 arttığını, 2020’de de yükselişin sürmesini beklediklerini kaydetti.

“Libya’nın potansiyeline güveniyoruz”

DEİK Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil ise bugün başlayan etkinliğin iki ülkenin ticari ilişkilerini daha da derinleştireceğini söyledi.

Türkiye’den 100 yapımcı ve ihracatçı firmanın, 200 Libyalı iş insanıyla bu faaliyet vesilesiyle bir araya yaklaştığını belirten Karanfil, Libya’nın Türkiye için ehemmiyetine işaret etti.

Karanfil, Türk müteahhitlik sektörünün 1972’de Libya’ya giriş yaptığını ve bugüne kadar 29 milyar dolar tutarında proje gerçekleştirdiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bugün, Türk müteahhitlik firmaları dünyanın çoğu noktasında projeler gerçekleştiriyorsa burada Libya’da elde edilen tecrübelerin büyük bir katkısı var. Geçen yıl gerçekleşen 2,5 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacmini daha da yukarılara taşıyabileceğimize inanıyoruz. Çünkü Libya’ya ve Libya’nın potansiyeline güveniyoruz.”

Karanfil, iki ülke arasındaki ticaretin, iş birliği kültürünün ve yardımlaşmanın ehemmiyetini her zaman, her platformda vurguladıklarını belirterek, “Biz bir arada yol yürümeyi, bir arada kazanmayı ve bir arada başarmayı isteyen iki ülke olarak katiyen ve katiyen kısa vadeli çıkarlar peşinde koşmuyor ve bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü Libya ile ilişkilerimizin özünü içten kardeşlik bağlarımız oluşturuyor.” diye konuştu.

Konuşmaların sonrasında DEİK Türkiye-Libya İş Konseyi ile Libya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği arasında iş birliğinin geliştirilmesi suretiyle uyuşma imzalandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri