GenelGündemHaber

Libya’nın ‘toplu mezarlar kenti’ Terhune’de yeni cesetler çıkmaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yasal Libya hükümetine bağlı Kayıpları Arama ve Tespit Kurumu görevlileri, son 3 günde burada meydana çıkardıkları 5 yeni toplu mezarda 17 cesede daha ulaştı.

Abone Ol  
 
66 / 100

Libya’nın Terhune şehrinde zeytinliklerle çevrili tarımsal Rabıt bölgesinde adli tıp ekiplerinin çalışmaları sürerken, bölge kazıldıkça yeni cesetler de çıkmaya devam ediyor.

Haziran ayından bu yana süren kazılarda birbiri ardına çok sayıda bayan ve erkek cesedine ulaşılırken, onlarca mezarın tek tek açılmasıyla meydana çıkan çukur ve kum tepeciklerinin meydana getirdiği görünüm bölümde yaşanan dehşeti gözler önüne seriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yasal Libya hükümetine bağlı Kayıpları Arama ve Tespit Kurumu görevlileri, son 3 günde burada meydana çıkardıkları 5 yeni toplu mezarda 17 cesede daha ulaştı.

Toplam 112 cesede ulaşıldı

Başkent Trablus’un aşağı yukarı 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune, Libya hükümetine bağlı ordu birlikleri doğrultusundan 5 Haziran’da, ülkenin doğusundaki gayriyasal silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerden kurtarılmıştı.

Barışın sembolü zeytinlikleriyle tanınan, Libya’nın verimli topraklara sahip şehri Terhune’nin Hafter yanlısı “Kaniyat” isimli milislerden kurtarılmasının ardından, burada şimdiye kadar 20’den çok toplu mezar bulundu ve 112 ceset çıkarıldı.

Libyalı ekipler, edindikleri bilgi ve belirtiler sonucunda değişik noktalarda yeni mezarların da varbulunduğu şüphesiyle, geniş bir alanda kazı faaliyetlerine devam ediyor.

Ekipler, ulaşılan cesetleri, fotoğraflayıp lüzumlu belgelemeleri yaptıktan sonra ceset torbalarına koyarak, yaş, cinsiyet ve ölüm biçimi ve süreyi gibi ayrıntıları saptamak amacıyla incelenmek üzere Trablus Başsavcılığına bağlı adli tıp birimine götürüyor.

Kayıpları Arama ve Tespit Kurumunun mezarların açılmasından mesul müdürü Lütfi Tevfik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bulunduğumuz Rabıt bölgesinde geniş bir alana sunulan bu mezarlarda şu ana kadar 112 cesede ulaştık. Perşembe günü ulaştığımız 5 toplu mezardan 14 ceset çıkardık. Bugün de 4 numaralı noktadan bir, 5 numaralı noktadan da iki ceset çıkardık.” dedi.

“Çoğu sivil kıyafetli, aralarında bayanlar da var”

Ekiplerin mezardan çıkarmak amacıyla hazırlık yaptığı 4 numaralı noktadaki cesedin üzerinde, kapüşonlu lacivert bir sweatshirt bulunduğu görülüyor.

Ulaşılan cesetlerin hepsinin kimlik belirlemeinin tamamlanmadığını kaydeden Tevfik, bunların çoğunluğunun sivil kıyafetlerle varbulunduğuna işaret etti.

Bu vakalar arasında şimdiye kadar çoğu bayan cesedi de belirleme ettiklerini dile getiren Tevfik, “Daha önceki kazılarımızda, 4 bayanın gömülü bulunduğu bir toplu mezar bulmuştuk. Bir diğer toplu mezarda da beraber gömülmüş 3’ü bayan toplam 8 bireyin cesedine ulaştık.” diye konuştu.

Tevfik, kuruma 16 değişik noktada toplu mezar varbulunduğuna dair detaylı ihbarlar ulaştığını kaydederek, “Teyit ettiğimiz 6 noktada çalışmaları tamamladık. Ekiplerimiz bu alandaki çalışmalarını tamamladıktan sonra, ihbarlara göre diğer alanlarda da keşifte bulunacak.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı: Cesetlerden biri bakanlık yetkilimize ait

Öte yandan Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, dün yaptığı açıklamada, Rabıt bölgesinde çıkarılan cesetlerden birinin, bakanlığa bağlı üst seviye yetkililerinden birine ait bulunduğunu belirtti.

Başağa, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlığın Eski Enformasyon ve Takip Bürosu Müdürü General Mebruk Halef’in “Kaniyat suç çetesi doğrultusundan tasfiye edildiğini” kaydederek, ölen birey amacıyla taziyelerini iletti.

“Kaniyat suç çetesinin gerçekleştirdiği korkunç eylemlerin terör eylemleri bulunduğunu” kaydeden Başağa, bu suçlara dair yerel ve uluslararası tahkîkat açılması çağrısı yaptı.

Hafter’in muhabere suçlarının ortağı Kaniyat milisleri

Darbeci Hafter güçlerinin Nisan 2019’da Trablus’a karşı başlattığı ve 14 süren saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandığı Terhune şehri, Hafter’e bağlı Kaniyat milis grubu doğrultusundan denetim ediliyordu.

Söz hususu milisler, şehrin yerlisi ‘Kani aşireti’ mensupları ve dışarıdan kendilerine katılan silahlı çetelerden oluşuyor.

Muhsin el-Kani ve diğer 5 kardeşinin önderliğindeki Kaniler (Kaniyat), kentte muhalif ve kendilerine rakip gördükleri ailelere karşı baskı, tehcir ve katliam uygulamakla itham ediliyor.

Terhune’de denetimi ele geçirebilmek amacıyla kentteki nüfuzlu ve varlıklı birtakım ailelerin ileri gelenlerini rehin almakla suçlanan Kaniyat’ın, Neaci gibi bölgenin önde gelen birtakım aşiretlerini ise tehcir ettiği biliniyor.

Rabıt bölgesinde çalışma yürüten adli tıp ekipleri de haziranda meydana çıkarılan ilk toplu mezarlardaki çoğu cesedin, Kanilerin amaç aldığı yerli Harude ailesi mensuplarına ait bulunduğunu bildirmişti.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri