Ekonomi

Libya’daki Ekonomik Payımız Artıyor

Abone Ol  
 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Libya ülke Temsilcisi Murtaza Karanfil tarafından Türkiye’nin Libya ekonomisi içerisindeki payının an itibariyle yüzde 13 dolaylarından olduğu ve Libya’nın iç istikrarı arttığı sürece de bunun yüzde 30 seviyesine kadar yükselebileceği açıklandı.

Karanfil tarafından yapılan yazılı açıklamalarda, Türkiye ve Libya arasındaki ekonomik ve politik ilişkilere, Libya’nın gelecek projeksiyonuna ve Türkiye’nin bölgedeki rolüne dair yorumlar yer aldı. Murtaza Karanfil, Türkiye tarafından Libya içerisine 2018 yılı kapsamında 1,5 milyar dolarlık bir ihracat yapıldığını, 2019 senesinde ise bu sayının yüzde 29 dolaylarında bir artış sergileyerek 2 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirtti. 2000’li senelerin ilk yıllarında Türkiye’nin Libya’ya 96 milyon dolarlık bir ihracat hacminin olduğunu hatırlatan MÜSİAD Libya Temsilcisi Murtaza Karanfil, Kaddafi rejiminin sona erdiği 2011 – 2014 seneleri arasında ise Libya’da politik ve ekonomik bağlamda büyük bir istikrarın oluştuğunun altını çizdi

Yüzde 30 Seviyelerini Göreceğiz

Ülkemizin, Libya ekonomisi içerisindeki payının şu anlık yüzde 13 dolaylarında olduğunu belirten Karanfil, gün geçtikçe Libya’daki politik ve ekonomik istikrarın arttığını hatırlatarak ilerleyen süreçte bahsi geçen payımızın yüzde 30 düzeylerine çok rahat ulaşacağını kaydetti.

2011 yılının öncesinde Türkiye menşeli müteahhit firmaları tarafından Libya’da 29 milyar dolaylarından bir anlaşmaya imza atıldığını hatırlatan MÜSİAD Libya Temsilcisi Murtaza Karanfil, ülkedeki devrimin patlak vermesinden önce 10 milyar dolar civarında bir projenin tamamlandığını fakat devrimin ortaya çıkması ile birlikte geri kalan 19 milyar dolar değerindeki projenin rafa kaldırılmak zorunda bırakıldığını belirtti.

Gün geçtikçe politik ve ekonomik istikrar seviyesini arttıran Libya’da ise yerleşik ve barışçıl bir sosyal düzen kurulmaya devam ediyor. Türkiye’nin Libya ile ilgili izlediği proaktif politikalar zaman zaman Fransa gibi bölgede çıkarı olan ülkelerle arasında sorunlara sebep olsa da ülkemiz dış işleri anlamında kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Libya içerisindeki ekonomik payını da gittikçe arttıran Türk şirket ve yatırımcıların ilerleyen süreçte yüzde 30 dolaylarında bir paya sahip olması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri