Genel

Libya ordusu ‘Kaniyat’ milislerinden 13 kişiyi yakaladı

Libya ordusu, darbeci Halife Hafter saflarında yer alan ve ülkede çok sayıda insan hakları ihlallerinde adı geçtiğimiz "Kaniyat" milislerinden 13 bireyi yakaladığını duyurdu.

Abone Ol  
 

Libya ordusu, 5 Haziran’da ele geçirdiği Terhune şehrinde, darbeci Halife Hafter saflarında yer alan ve ülkede çok sayıda insan hakları ihlallerinde adı geçtiğimiz “Kaniyat” milislerinden 13 bireyi yakaladığını duyurdu.

Libya ordusunun, Hafter milislerine karşı yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonunun basın biriminden oluşturulan açıklamada, Hafter yanlısı “Kaniyat” milislerinden 13 bireyin Terhune’nin El-Havatim bölgesinde yakalandığı belirtildi.

Açıklamada, yakalanan Kaniyat unsurlarının, Hafter’in Nisan 2019’da Trablus’a başlattığı ve 14 ay süren saldırıları esnasında cinayet ve insan kaçırma suçlarına karıştığına ilgi çekildi.

Kaniyat milislerinin Terhune’deki ihlalleri

Libya’da diktatörlüğe ulaşmak isteyen Hafter’in müttefiki Kaniyat, El-Kani ailesinden Abdurrahim el-Kani doğrulusunda 5 kardeşiyle beraber Terhune kentinde özel bir milis kuvveti olarak kurulmuştu.

Kaniyat, Terhune’ye hakim bulunduğu dönemde rakip gördüğü ya da muhalif saydığı aşiret ve aileleri fark gözetmeksizin amaç almakla ve insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor.

Terhune, Hafter’in başkent Trablus’a yönelik saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullanılıyordu.

Libya ordusunun 5 Haziran’da Terhune’yi Kaniyat milislerinden kurtarmasının ardından, kentte bugüne kadar onlarca ceset çıkarıldı, en az 11 toplu mezar bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri