GenelSağlık

“Lenfoma ile Kovid-19 bulguları benzerlik gösterebiliyor” uyarısı

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, lenfoma hastalığının ateş, halsizlik gibi bazı bulgularının Kovid-19 enfeksiyonu bulgularıyla benzerlik gösterdiği, bu şikayetleri olanların doktora başvurması gerektiği bildirildi.

Abone Ol  
 

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, lenfoma hastalığının ateş, halsizlik gibi birtakım belirtilerinin Kovid-19 enfeksiyonu belirtileriyle benzerlik gösterdiği, bu şikayetleri olanların hekime başvurması gerektiği bildirildi.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü’nden oluşturulan bildirimde, bütün dünyada bir milyondan çok kişide görülen lenfoma hastalığıyla alakalı olarak farkındalık meydana getirmek suretiyle ilan edilen 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü bundan dolayı hastalığa ve tedavi yöntemlerine dair bulgular paylaşıldı.

Hastalığın birtakım belirtilerinin Kovid-19 enfeksiyonu belirtileriyle benzerlik gösterdiğine ilgi çekilen bildirimde, “Lenfatik düzenin kötü huylu bir hastalığı olan lenfoma hastalığının ateş, halsizlik gibi birtakım belirtileri Kovid-19 enfeksiyonu belirtileriyle benzerlik gösteriyor. Bu şikayetleri olanlar hekime başvurmalı.” uyarısı yer aldı.

Lenfomanın, bütün dünyada bir milyondan çok kişide gördüğünüz kaydedilen bildirimde, her gün ortalama bin şahsa lenfoma tanısı konduğu aktarıldı.

Hodgkin ve hodgkin-dışı lenfoma olarak iki gruba ayrılan hastalığın 60’tan çok alt tipinin bulunduğu ve her alt tipin klinik tedavisinin değişik şekilde gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, lenfomanın çocukluk çağında en sık 5-10 yaş aralığında gördüğünüz belirtilerek, şu verilere yer verildi:

“Hodgkin lenfoma erkeklerde daha çok görülürken, bilhassa genç erişkinlik olarak tabir edilen 15-34 yaş aralığı ile 55 yaş ve üzerinde daha sık meydana çıkıyor. Hodgkin dışı lenfomalar ise yaş geliştikçe daha sık görülen hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Lenfoma beyaz ırkta, Afrika-Amerikalılara ve Asyalılara göre daha çok görülüyor.”

– “Lenfoma tedavi edilebilir bir kanser türüdür”

Açıklamada, klinik olarak lenf bezelerinde büyümeyle kendini gösteren lenfomada, büyüyen lenf bezeleri boyunda, koltuk altında ya da kasıkta teşhis edilebildiği kaydedilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Lenfomanın başka belirtileri arasında ateş (38 dereceyi aşan), kilo kayıbı (son altı ayda yüzde 10’dan çok) ve gece terlemesi (çamaşır ya da çarşaf değiştirmeyi gerektirecek şiddette) bulunuyor. Lenfoma tanısı temel olarak hastalıklı dokunun çıkartılması ve patolojik olarak incelenmesi ile konuluyor. Hastalık, çağdaş kemoterapi, radyoterapi teknikleri ve kök hücre nakli yardımıyla tedavi edilebilir kanserler arasında yer alıyor.”

Lenfomaya neyin sebep bulunduğunun bilinmediği belirti edilen bildirimde, hastalığın meydana çıkma ihtimalini artıran birtakım risk faktörlerinin bulunduğunun belirtildiği bildirildi.

Yaş, cinsiyet, ülke ve etnik kökenin yanı sıra zararlı kimyasallar ve radyasyon, immün yetersizlik, otoimmün hastalıklar ve bulaşmaların bu faktörler arasında yer aldığı bilgi kapasitesi verildi.

Yakın vakitte keşfedilen amaca yönelik akıllı moleküllerin tüketimi yardımıyla lenfomanın daha az yan tesir profiliyle daha başarılı şekilde yönetilebilir bir hastalık durumuna geldiği belirti edilen bildirimde, hastalığın birtakım tiplerinde tam iyileşme sağlanmasının bundan sonra birincil tedavi amacı bulunduğu vurgulandı.

– “Hematolojik kanser yaşamış hastalar enfeksiyonları daha ağır geçiriyor”

Açıklamada, lösemi, lenfoma, myelom gibi hematolojik kanserleri olup aktif tedavi alan ya da tedavilerini kısa vakit evvelce tamamlamış hastaların başka bireylere göre bulaşmalarını daha ağır geçirebildiği kaydedilen bildirimde şu ifadeler kullanıldı:

“Kemik iliği nakli yapılmış hastalar, erken dönemde, bağışıklık düzenini baskılayan ilaç kullandıkları dönemde ve aktif graft versus host hastalığı (GVHH) (ilik savaşı) boyunca iltihaplanmalara karşı daha titiz olabiliyor ve karşılaştıkları enfeksiyonları ağır geçirebiliyor. Pandemi sürecinde rastgele bir ilaç değişikliğinden evvelce kesinlikle hekimle irtibata geçilmeli. Kemoterapi tedavisi gören hastaların tedavilerinin ertelenip ertelenemeyeceği hastayı takip eden hekim doğrultusundan değerlendirilmeli. Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşarak düzenli egzersiz gerçekleştirme ve sağlıklı gıdalar tüketmek lenfomadan korunmada önemli.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri