Ekonomi

Kurutulduğu Zaman Bamya Fiyatı 210 TL Artıyor

Abone Ol  
 

Yozgat ilinde Anadolu mutfağının asla vazgeçilmeyen lezzetlerinden biri olan çiçek bamyasının, kilosu pazarlarda yaş olarak 20 liraya satılmaktayken, kurutulduktan sonra da baharatçılarda ve hatta  marketlerde de 230 liraya satılıyor.

Sağlık Açısından Çok Faydalı!

Yaz aylarında yaş olarak tüketilen , kış aylarında da kuru haliyle tüketilen bamya sağlığa faydalı bir besin olarak tanımlanıyor. Yozgat’ta çok sıklıkla tüketilen bamyanın yaş hali, pazarlarda kilosu 20 lira olarak tezgahlarda yerini aldı. Kilosu 230 liraya yükselen kuru bamyayı insanlar artık gramla almaya başladı! İpe dizilip kurutulmasının daha sonrasında baharatçılarda marketlerde kilosu 230 liraya satılmakta olan kuru bamyaya gösterilen ilgi, yaz mevsiminn  gelmesi ile beraber azalırken Yozgat ilinde vatandaşlar fiyatlardan dolayı yaş bamyaya yöneldiler.

Pahalılık Nedeniyle İnsanlar Yaş Bamya Tercih Ediyorlar!

  • Yozgat’ta hafta içi her salı günleri kurulan meyve ve sebze pazarına yaş bamya almak amacıyla gelen bir vatandaş yaş bamyanın pazara geldiğini ve tezgahtaki yerini aldığını söyledi. Kuru bamyanın, iki yüz liranın üzerinde olduğunu, yaş bamyanın yirmi lira olduğunu söyledi ve kuru bamyanın fiyatının çok yüksek olması sebebiyle vatandaşlın yaş bamyaya yöneldiğini belirtti.
  • Pazar esnaflarından Yalçın Karabulut’un dediğine göre yaş bamya Tarsus’tan geldi kilosu yirmi lira ve kurusu iki yüz liraya satılıyor. Kuru bamyanın fiyatının yüksek olduğu için vatandaşın artık gram ile aldığını belirtti. Yaş bamyayı da kilo ile aldıklarını ve dolaba koyduklarını, kış aylarında da tüketebildiklerini söyledi.

“Maliyeti Yüksek Olduğundan Fiyatlar Böyle”

Market işletmecisi olan Nuri Doğan da kuru bamyanın kilosunun iki yüz otuz lira olduğunu ve Amasya Taşova’dan geldiğini, vatandaşında kuru bamyaya olan talebinin eskiye göre azaldığını söyledi. Öncelerde 180 liraya sattığı bamyayı şu an 230 liraya sattığını ve eski sattığı fiyata kendinsin alamadığını, maliyeti çok fazla ondan dolayı fiyatların böyle pahalı olduğunu belirtti. Bundan dolayı da vatandaşın alım gücü düştü, önceden yarım kilo alabilen vatandaş şimdilerde yüz iki yüz gram kuru bamya alabiliyor diye ekledi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri