EkonomiGenel

“Küresel Tedarik Zincirlerinin Yeniden Yapılanması” webinarı

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis, "Türkiye'nin bugün AB'nin mühim bir paydaşı bulunduğunu ve bu paydaş temasının yeni değişimde bir fırsat getireceğine inanıyorum. Çünkü çok güzel, çarpıcı, başarılı ve mühim örneklerimiz var." dedi.

Abone Ol  
 
67 / 100

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis, “Türkiye’nin bugün AB’nin mühim bir paydaşı bulunduğunu ve bu paydaş temasının yeni değişimde bir fırsat getireceğine inanıyorum. Çünkü çok güzel, çarpıcı, başarılı ve mühim örneklerimiz var.” dedi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) doğrultusundan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın khamleı ile “Küresel Tedarik Zincirlerinin Yeniden Yapılanması” başlıklı webinar düzenlendi.

Etkinliğin ikinci oturumunda konuşan Gelis, salgınla bir arada küresel tedarik zincirlerinde yaşanacak değişimlere değinerek, korku ve endişeyle bir arada milliyetçilik, bağımsızlık ve korumacılık politikalarının yeni tedarik zincirlere etkisinden bahsetti.

Kısa vadede tedarik zincirlerinde büyük bir değişiklik beklemediğini dile getiren Gelis, “Çünkü yeni tedarik zinciri kanalları vakit ister. Kısa derken 1-2 senesi, orta vadede 3-5, uzun vadede 6-10 senesi kastediyorum. Orta vadede kritik ürünler ve malzemeler belirlenecektir. Kamu doğrultusundan yerli, çevresel teşvik ve sübvansiyon trendleri görebiliriz.” diye konuştu.

Gelis, uzun vadede küreselleşmenin yerine çevreselleşme trendleri, aynı değerler çevresinde olan ülkelerin ve bölgelerin iş birliği yapmasının görülebileceğini anlattı.

“Türkiye’nin bugün AB’nin mühim bir paydaşı bulunduğunu ve bu paydaş temasının yeni değişimde bir fırsat getireceğine inanıyorum. Çünkü çok güzel, çarpıcı, başarılı ve mühim örneklerimiz var.” diyen Gelis, AB-Türkiye arasındaki Gümrük Birliği müzakerelerinin siyasi gündem olmasının fırsatları rizikoya attığını vurguladı.

Gelis, bu süreçte atılması gereken adımlara değinerek, AB ve Türkiye arasındaki aynı değerlerin, standartların ve normların şeffaf bir şekilde daha çok gündeme getirilmesi ve emniyet sağlanması gerekliliğini söyledi.

Gümrük Birliğinin güncellenmesinin ehemmiyetinden bahseden Gelis, “Paralel olarak sıcak diplomasi ve diplomatik emniyet sağlanması her vakitte gibi mühimdir. Ekonomik ya da tedarik zincirinin yenilenmesinde büyük ehemmiyet taşıyacaktır.” ifadelerini kullandı.

– “Avrupa piyasası Türkiye yönünden mühim bir fırsat penceresi”

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Zeynep Bodur Okyay, tedarik zincirlerinde yalnızca fiyat avantajına ve niteliğe odaklanarak hayatta kalınmasının zor bulunduğunu belirterek, daha çok faaliyet ve dayanıklılık kavramlarının örtüşmesi, ihtiyaç lara göre sektör bazlı değişiklerin olması gerekliliğini söyledi.

Çözüm merkezli olmanın, büyük şoklara direnç göstermenin tedarik merkezi olma yolunda arz ettiği ciddiye değinen Okyay, küresel tedarik zincirlerinin radikal bir değişim ortamında bulunduğunu, bu sürecin kısa vadede olmasa da hızla değişeceğini anlattı.

Okyay, bu değişimi daha önceden görmeye başladıklarını, dünyanın doğusuna kayan üretim merkezlerinin insansız teknolojilerle tekrar batıya döndüğünü kaydederek, gelişmekte olan ülkelerin hamle yapmamaları durumunda ellerinde tuttuğu düşük maliyet avantajını kaybedeceğini, bunun da Türkiye için büyük risk bulunduğunu bildirdi.

Küresel tedarik zincirinde ABD ve Avrupalı şirketlerin seçenek ve ulaşılabilir yapımcıları tekrar tercih etmeye başladığını kaydeden Okyay, şu açıklamalarda bulundu:

“Avrupa piyasanın Türkiye yönünden mühim bir fırsat penceresi bulunduğunu ben de düşünüyorum. Doğru kullandığımız takdirde küresel tedarik zincirlerinde sayımızın artması, tersi olması durumunda daralması olasılık dahilinde. Türkiye-AB ilişkileri çok mühim. Pandeminin ilk aylarında bunun tesirlerini de gördük. Şu anda yüksek teknolojinin ihracatımızdaki payı yüzde 2,8. Burada mühim bir fırsat var.”

Okyay, Türkiye ile AB ilişkilerinin doğru kurgulanması durumunda mali kaynağın dönüşümünde yer alabileceklerinin altını çizdi.

– “Türkiye için çok büyük fırsatlar doğuyor”

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, salgın ardından AB ve Almanya’nın stratejik hamleyle kendine daha yakın ve güvenebileceği tedarikçi arayacağını belirterek, “Türkiye de AB’nin içinde bulunduğu için burada Türkiye için çok büyük bir fırsat doğuyor. Fakat Türkiye tek başına değil. Macaristan Türkiye’nin büyük potansiyel rakibi.” dedi.

Tedarik zinciri olma yolunda ufak ve orta ölçekli Alman şirketlerle daha çok iş birliği yapılması gerekliliğini dile getiren Young, şirket satın alma yolunda gidilmesinin ehemmiyetinden bahsetti.

Young, “Yabancı sermaye çekiminin kuvvetlenmesi için neler yapılması gerekiyorsa, yabancı sermaye şirketlerinin aradığı kıstaslara eğilmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Tedarik zinciri olma yolunda dijital değişime ayak uydurmanın ehemmiyetinden bahseden Young, sanayi 4.0’ın unutulmaması, eğitimin ihmal edilmemesi, şirketlerin yatırımcıların ihtiyaç duyduğu konulara odaklanması gerekliliğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri