Ekonomi

Küresel Piyasalarda Olumlu Gelişmeler

Küresel piyasalara koronavirüs aşı çalışmaları olumlu yansıyor

Abone Ol  
 
69 / 100

Uzunca bir süredir devam etmekte olan ABD – Çin arasındaki gerilim küresel piyasalar üzerindeki olumlu atmosferi gölgelese de korona virüs salgınına karşı yürütülen aşı çalışmaları ve tedavi süreçleri sayesinde olumlu havanın devamlılığı belirli ölçüde sağlanabiliyor.

Küresel ölçekte korona virüs pandemisine yakalanan kişi sayısı 14 milyon 760 bin civarına, can kaybı ise 611 bin seviyelerine ulaştı. Pandemiden en fazla etkilenen ülke konumunda yer alan ABD’de vaka sayıları 4 milyona yürürken, virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 143 bin 311 olarak kaydedildi. ABD içerisindeki yoğun vaka artışı nedeniyle normalleşmeye yönelik adımlar da kesintiye uğrarken, ABD devlet yetkilileri korona virüse karşı uygulanması planlanan yeni ve daha detaylı bir teşvik programının görüşmelerini başlattı.  ABD’de Hazine Bakanı olarak görev yapan Steven Mnuchin, planlanan yeni teşvik paketinin 1 trilyon Dolar düzeyinden başlayacağını ve çocuklar, korona virüs aşısı ve istihdam temelinde inşa edileceğini belirtti.

Küresel Piyasalarda Olumlu Gelişmeler 2 – kuresel piyasalar korona 2

Politik Gelişmeler Zorlayıcı Etki Yapıyor

Korona virüs pandemisi sürecinde sağlık alanındaki gelişmelerin küresel piyasalara etkisinin yanında uluslararası ölçekte yaşanan politik gelişmeler de ekonomik göstergeleri bir hayli etkiliyor. Bu anlamda göze ilk çarpan unsurun ABD ve Çin arasında gittikçe artan ticaret gerilimi olduğu belirtiliyor. Bunun yanında ABD yönetiminin, Sincan – Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine dair insan hakları ihlalleri kapsamında rol aldığı gerekçesi ile 11 adet Çin menşeli şirketi yaptırım listesine alması da küresel piyasalardaki gerilim anlamında artırıcı bir etki yapıyor.

Öte yandan Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da da sıcak bir gündem yaşanıyor. Suriye ve Libya özelindeki tartışmalarda ABD, AB, Rusya, Türkiye, Çin gibi ülkelerin sürekli söz söylemesi ve dış politika anlamında birbirlerini zorlayıcı hamleler yapması küresel piyasalardaki risk algısını körüklüyor. Her ne kadar 2020 yılının başından bu yana piyasaların ana gündem maddesi korona virüs pandemisi ve bu kapsamdaki vaka sayıları olsa da politik gelişmeler de piyasalar üzerinde etki yapmaya devam ediyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri