Sağlık

Küresel Ölçekte Vakaların Yüzde 10’u Sağlık Çalışanı

Ağır ve yoğun çalışma şartları sebebiyle fiziksel ve psikolojik yıpranma da oluşmakta

Abone Ol  
 
68 / 100

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel ölçekte 1 milyon 300 bin seviyesinden fazla doktor ve sağlık çalışanında koronavirüse rastlandığı açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, söz konusu rakamların küresel ölçekteki toplam vaka sayısının yüzde 10’una denk geldiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros, sağlık çalışanlarının ve doktorlarının yaşamını riske atmanın yanında koronavirüs pandemi sürecinde ortaya çıkan ağır ve yoğun çalışma şartları sebebiyle fiziksel ve psikolojik yıpranmanın da oluştuğunu belirtti. Bu durumun da sağlık çalışanlarının korona virüse yakalanma riskini artırdığını vurgulayan Tedros, tüm dünyanın sağlık sektöründeki her mevkiden çalışana çok şey borçlu olduğunu kaydetti. Tedros, ayrıca dünya genelinde sağlık çalışanlarının virüs risklerinin daha iyi araştırılması ve takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Küresel Ölçekte Vakaların Yüzde 10’u Sağlık Çalışanı 2 – doktorlar

Virüsün Kaynağını Tespit Etmek Amacıyla Araştırma Misyonu Kurulacak

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2020 yılının Mart ayına gelindiğinde tüm dünyaya yayıldığı gözlenen korona virüs pandemisinin kaynağını tespit etmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde kurulacak olan araştırma misyonu Ağustos ayı içerisinde Çin’de çalışmalarına başlayacak.

Misyon kapsamında bir çalışma programı oluşturulmasının önemli olduğunun altını çizen Dünya Sağlık Örgütü Acil Yardım Koordinatörü Mike Ryan, küresel ölçekte dört bir taraftan uzmanların katılım gösterdiği ekibin araştırmalarına başlaması için tam olarak bir araya gelmelerinin ve Çin’deki karantina sürecini tamamlamalarının bekleneceğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir hafta önce Çin’de bulunan uzmanlar ile söz konusu araştırmanın hazırlık sürecini başlatmak üzere iki adet uzman Çin’e gönderilmişti. Bahsi geçen tüm uzmanların bir araya gelmesinin ve Çin’deki karantina sürecini tamamlamalarının Ağustos ayının ortalarını bulabileceği dile getiriliyor.

Öte yandan ABD’de yer alan Johns Hopkins Üniversitesi tarafından açıklanan verilere göre, dün itibariyle küresel ölçekte görülen korona virüs vaka sayısı 13 milyon 800 bin seviyesine ulaşmış durumda.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri