Ekonomi

Küresel havacılık devlerine Başkentten kompozit parça ihracı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde (Başkent OSB) hareketlerini devam ettiren ve Airbus gibi havacılık ve savunma endüstrisi bölümündeki küresel markaların kompozit parçalarını yapan bir firmayı ziyaret etti.

Abone Ol  
 
56 / 100

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde (Başkent OSB) hareketlerini devam ettiren ve Airbus gibi havacılık ve savunma endüstrisi bölümündeki küresel markaların kompozit parçalarını yapan bir firmayı ziyaret etti.

Bakan Varank, Epsilon Kompozit Teknolojileri ve Savunma AŞ’yi ziyareti esnasında firma yetkililerinden bilgi aldı, üretim alanını inceledi.

Üretimi devam eden helikopter kapısına perçin çakan Varank, daha sonra AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Başkent OSB’nin temelinin 2003 senesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrulusunda atıldığını anımsatan Varank, bugün OSB’de 303 firmanın etkinlik gösterdiğini ve aşağı yukarı 20 bin şahsa istihdam sağlandığını bildirdi.

OSB’de etkinlik gösteren Epsilon firmasının yüksek teknolojili üretim kabiliyetine sahip olduğunu bildiren Varank, “Kompozit, geleceğin teknolojisi. Çok hafif ama aynı vakitte çok dayanıklı malzemeleri kompozitten üretebiliyorsunuz.” diye konuştu.

Varank, Türkiye’de havacılık, uzay ve savunma endüstrisindeki ilerlemelerle bu tür kabiliyetlerin paralel olarak gelişmesine de ilgi çekerek, “Burada hem kendi gereksinimlarımızı karşılayabiliyoruz hem de büyük bir dışalım yapılıyor. Firma, Airbus gibi dünya havacılık devi firmaların birtakım kritik parçalarında dünyada tek yapımcı konumunda.” ifadesini kullandı.

“Kilogram başına dışalım sayısal sayısal değeri 4 bin 500 dolar”

Varank, firmanın cirosunun büyük bir alanını dışalımtan elde ettiğini belirterek, “2019 rakamlarına göre 20 milyon dolarlık cironun yüzde 90’lık alanı dışalımtan elde ediliyor. Dolayısıyla firma, dışalıma çalışıyor ve kilogram başına dışalım sayısal sayısal değeri 4 bin 500 doları bulan yüksek nitelikte ve katma kıymetli mamüller üretebiliyor.” dedi.

Firmanın TUSAŞ, Baykar ve Aselsan gibi yerli savunma endüstri firmalarına da üretim yaptığını izah eden Varank, şunları kaydetti:

“Kompozit ham maddesinin üretimiyle alakalı de Türkiye’de büyük yatırımlar var. Gerek bu ham maddeyi vatan içersinde yapanler gerekse ham maddeyi işleyip nitelikli malzemeye dönüştüren firmalar Türkiye’nin ileriki devre ekonomi planlamalarında ve üretim etkinliklerinde mühim yer tutacak.”

Spor malzemelerinde de kullanılıyor

Varank, kompozit malzemelerin değişik kullanım alanları olduğuna da işaret ederek, şu şekilde devam etti:

“Kompozit, hafif ama dayanıklı olması sebebiyle çoğu üründe kullanılabiliyor. Havacılık ve savunma endüstrinin yanında, oltadan kayak malzemelerine kadar çoğu spor malzemesi de kompozitten yapılıyor. Firmanın uluslararası markalarla da görüşmeleri var. Türkiye’ye yatırım çekmek, üretim ve dışalım kapasitesini çoğaltmak adına görüşmeler devam ediyor.”

Firma birtakım parçaların tek tedarikçisi

Havacılık, uzay ve savunma endüstrisinde kompozit parça imalat ve montaj bölümünde etkinlik gösteren Epsilon Kompozit, Airbus, Bell Helikopter-Amerika, KAI-Kore, Baykar, TAI ve Aselsan’a helikopter, uçak, deniz ve kara araçları kompozit parça ve montaj ürünü sağlıyor.

Ar-Ge merkezi de olan firma, uluslararası imalat, tedarik zinciri ve organizasyon standartlarında üretim gerçekleştirirken, dünya havacılık devi şirketlerin gereksinim duyduğu birtakım parçaların tek tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Firma, kompozit parça imalat pazarında TUSAŞ dışında direk vatan dışıyla çalışan ve offset dışı iş almayı başarmış tek özel firma özelliğine sahip.

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri