Sağlık

Kurbandan Virüs Bulaşmaz

Kurban edilen hayvanın kendisinden koronavirüs bulaşmayacağının altın çizen Prof. Dr. İlhami Çelik, acemi kasaplara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti!

Abone Ol  
 
63 / 100

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. İlhami Çelik, Kurban Bayramı’na özel açıklamalarda bulundu. Kurban edilen hayvanın kendisinden koronavirüs bulaşmayacağının altını çizen Prof. Dr. Çelik, vatandaşların acemi kasaplara karşı dikkatli olması yönünde uyarıda bulundu.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, Kurban Bayramı yaklaşırken önemli açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramı kapsamında özen gösterilmesi gereken konuların altını çizen Prof. Dr. Çelik, bayramda özellikle kurbanlık hayvan satış noktalarında yoğun kalabalıkların oluşmaması gerektiğini söyledi. Maske takılması ve sosyal mesafe kurallarına mutlak suretle uyulması gerektiğini belirten Çelik, basında çıkmaya başlayan maske takmayan hayvan satıcılarının ve alıcılarının haberlerinin oldukça kaygı verici olduğunu kaydetti.

Standart bir şekilde koronavirüsün ülkeye giriş yapmasından bu yana dile getirilen uyarılara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, mutlaka maske takılması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve alışveriş esnasında tokalaşma gibi temaslardan uzak durulması gerektiğini kaydetti. Hayvan satış noktalarından çıkıldığı anda maskelerin de değiştirilmesi gerektiğini belirten İlhami Çelik, bu konuda tüm vatandaşları uyardı.

Kurbandan Virüs Bulaşmaz 2 – ilhami celik

Acemi Kasaplara Dikkat!

Kurban edilen hayvanın kendisinden koronavirüs bulaşmayacağının altın çizen Prof. Dr. İlhami Çelik, acemi kasaplara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Topluca kurban kesenlerin ve sürekli birbirleri ile temas halinde olduklarının gözlendiğini belirten Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Çelik, bu tarz ortamlarda bulaş riskinin en üst seviyelere çıkacağını kaydetti. Bu sebeple kurban kesim işlerinin profesyonel kişi ve kurumlara bırakılması gerektiğini belirten Prof. Dr. İlhami Çelik, toplum içinde dolaşan “kurbandan virüs bulaşır” dedikodusunun gerçeği yansıtmadığının tekrar tekrar altını çizdi. Kurbanlık hayvanların insanlar için herhangi bir risk taşımadığını vurgulayan Çelik, kurban kesilen ortamların ve ortamda bulunan insanların koronavirüs bulaşması açısında çok daha büyük risk taşıdığını dile getirdi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri