GenelKültür Sanat

Kültepe’de Eski Tunç Çağı’na ait tanrıça heykeli bulundu

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nde gün yüzüne çıkardıkları tanrıça heykelinin Eski Tunç Çağı'na ait Anadolu'da tespit edilen en büyük heykel olduğunu söyledi.

Abone Ol  
 
60 / 100

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’nde gün yüzüne çıkardıkları tanrıça heykelinin Eski Tunç Çağı’na ait Anadolu’da tespit edilen en büyük heykel olduğunu söyledi.

Yaklaşık 72 senedir arkeolojik kazıların yapıldığı Kültepe’deki kazılar, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu diğernlığında sürüyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Kültepe’de bu yılki kazılara dair AA muhabirine açıklamalarda tespit edilen Kulakoğlu, 12 ay süreli kazılar arasında yer alan Kültepe’de yeni tip koronavirüs nedeniyle az sayıda kişiyle çalıştıklarını ifade etti.

Her yıl Kültepe’de sürpriz buluntu ya da mimari yapıtle karşılaştıklarını izah eden Kulakoğlu, bu yıl 2018 senesinde kazmaya başladıkları ve 35 idol, heykelcik buldukları yerde kazıları sürdürdüklerini belirtti.

Bu yılki kazılarda da aynı yerde 20 seviyesinde yeni yapıta ulaştıklarını açıklayan Kulakoğlu, “Aslında yalnızca bu çıkarılanlar değil, o odanın içindeki her şey bizim için çok önemliydi. Zor bir çalışma ortamıydı zira her yer yanmıştı. Eserlerin büyük alanı zarar görmüştü. Şuana kadar Anadolu’da Eski Tunç Çağı’na ait en büyük heykeli bulduk. 45 santimetre yüksekliğinde bir yapıtı, heykeli bulmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu çok özel bir yapıt.” diye konuştu.

“Bu yapıt aşağı yukarı 4 bin 200 yaşında”

Daha önceki kazılarda da bu figürün benzerlerinin bulunduğunu ifade eden Kulakoğlu, temizlendiğinde figürün daha net anlaşılacağını dile getirdi.

Muhtemelen heykelin elinde bir obje tuttuğunu, bunun daha önceki dönemlerde bulunmuş örneklere bakarak bir hayvan olma ihtimalini açıklayan Kulakoğlu, şu şekilde devam etti:

“Tapınım esnasında büyük ihtimalle tanrılarına ithaf etmek üzere onların tasvirlerini bir mabedin mübarek odasında sergilerler ya da mabet bunları yaptırır, bir atölye vardır, burada bu heykelcikler tanrılara sunmak için kullanılır. Eserimizin gerçekten yapısı zayıf, jipsun denilen alçı taşından oluşuyor. Suya ve neme karşı çok hassas. Burada ince temizliğini yapıyoruz, müzede sergilenecek. Biz bu yapıtları arkeoloji literatüründe tanrıça olarak yorumluyoruz. Bu yapıt aşağı yukarı 4 bin 200 yaşında. 4 bin 200 yıl önce bu bölgede, Orta Anadolu’da bu tür mübarek kabul edilen kişilerin tanrılık sembolü yoktur. Hitit döneminde ya da koloni çağında bilhassa bu tür figürlerin başında boynuzlu başlık olur. Burada şimdilik Anadolulu yerli insanların kendi dünyalarında gördükleri kişileri temsil etmeye çalıştıklarını, tasvirlerini ürettiklerini görürüz. Bu tasvir edilen kişinin mübarek olması lazım. Kültepe’de tüm tespit edilen heykeller, heykelcikler, idoller hep kadındır. Şuana kadar hiç erkek bulunmadı. Çıplak vaziyettedir, süslü bir tahtı vardır. Arkasında saç örgüleri vardır.”

“Bizim için çok özel bir yapıt”

Önceki senelerde bu heykelin yarısı kadar olanları bulduklarını belirten Kulakoğlu, “Şuana kadar tespit edilenların en büyüğü. 4 bin yıl önceki dönemde bundan daha büyüğü yok. Kültepe’de de yok, diğer yerde de yok. Bizim için çok özel bir yapıt. Tekil, ünik yapıt, diğer bir aynısı yok. Bu bölgeye Kültepe’ye özgü tekrar dini inançları gösteren en nadide eserlerden biri.” diye konuştu.

Kulakoğlu, tespit edilen heykelin temizleneceğini, müzede dururken bozulmasının önüne geçmek için koruma uygulanacağını dile getirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri