Sağlık

Kuaför, Berber ve Marketler İçin Yeni Kurallar!

Yeni kuralların normalleşme süreci kapsamında Koronavirüs salgınının hızının artmaması adına hayati önem taşıdığı belirtildi

Abone Ol  
 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs salgınına karşı çalışmaya ve bu bağlamda alınan önlemlerde de günün ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler ve güncellemeler yapmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar ışığında, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne güzellik merkezleri, berberler, kuaförler, marketler ve süpermarketlerde uyulması gereken bazı yeni kuralların ilave edildiği öğrenildi. İşte alınması gereken yeni tedbirler ve uyulması gereken yeni kurallar:

 • Güzellik merkezleri içerisinde kalabalıkların oluşmasını önlemek adına müşteriler randevu yolu ile alınacak.
 • Güzellik merkezlerine gelen müşteriler yanlarında refakatçi ya da çocuk getirmeyecek.
 • Müşteriler tokalaşma yapılmadan ya da herhangi bir temas sağlanmadan kabul edilecek.
 • Tüm işlemlerde kullanılan araçların kişilere özel olmasına özen gösterilecek.
 • Söz konusu kişiye özel kullanım gerçekleşemediği takdirde, her müşterinin ardından gerekli temizlik mutlak suretle yapılacak.
 • İki müşteri randevusu arasında gerek görülen temizliğin ve sterilizasyonun sağlanması adına 20 dakika ara verilecek.
 • İş kıyafetleri günlük olarak değiştirilecek ve sterilizasyonu sağlanacak.
 • Berber, güzellik salonu ve kuaförlerde müşteri ve çalışan dışında hiç kimse olmayacak, misafir kabul edilmeyecek.
 • İş yerlerinde müşteri ve çalışanlar mümkün oldukça az konuşacak, yüksek sesle ve tükürük saçarak konuşmaktan kaçınacak.
 • Satışı yapılan şampuan ve kozmetik gibi çeşitli ürünler kolay ulaşılabilecek bir noktada bırakılmayacak, mümkünse tezgahların arkasında korunacak.
 • Fön makineleri mümkün olduğunca az kullanılacak.
 • Fön makinelerinin kullanımı zorunlu ise ortamda bulunan diğer kişileri etkilemeyecek bir yönde kullanılmasına özen gösterilecek.

Kuaför, Berber ve Marketler İçin Yeni Kurallar! 2 – market

Yeni Kurallara Uyulması Önemli

 

Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından duyurulmuş olan berber, güzellik salonları, kuaför ve marketlere dair uyulması gereken yeni kuralların, normalleşme süreci kapsamında Koronavirüs salgınının hızının artmaması adına hayati önem taşıdığı belirtildi. 1 Haziran tarihinden itibaren pratikte gerçekleşen uygulamaları titizlikle takip eden Sağlık Bakanlığı, bazı hususlarda problemler olduğunu ve söz konusu yeni kuralların da bu sebeple getirildiğini belirtti. Bakanlık yetkilileri her günün gereklilikleri konusunda kuralların ileride de güncellenebileceğini kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri