GenelGündemSağlık

“Kronik hastalığı olanlar grip ve zatürre aşısı yaptırmalı” uyarısı

Bayındır Sağlık Grubu, Kovid-19'un etkisini artırdığı bu dönemde özellikle kronik rahatsızlığı bulunanların, grip mevsiminin yaklaşmasıyla grip ve zatürre aşısı yaptırması gerektiğini duyurdu.

Abone Ol  
 

Bayındır Sağlık Grubu, Kovid-19’un etkilerini artırdığı bu dönemde bilhassa süreğen rahatsızlığı tespit edilenlerin, grip mevsiminin yaklaşmasıyla grip ve zatürre aşısı yaptırması gerekliliğini duyurdu.

Bayındır Sağlık Grubu’ndan oluşturulan açıklamada, grip mevsiminin yaklaşmasıyla beraber süreğen rahatsızlığı tespit edilenlerin grip ve zatürre aşısı yaptırmasının önemine işaret edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Bayındır İçerenköy Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Eksperi Dr. Fatma Nur Özdoğan, her yıl mevsimsel gribe niçin virüsün değişim gösterdiğini bildirdi.

Mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılması gerekliliğini altını çizen Özdoğan, “Aşının koruyucu etkileri, aşı gerçekleştirdikten iki hafta sonra başlayacağı için aşının en ideal vakti ekim ve kasım aylarıdır. Aşılanmayan şahıslar ise mart sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu aşağı yukarı 6-8 ay sürer.” ifadelerini kullandı.

Özdoğan, halk arasında “zatürre aşısı” olarak tanınan pnömokok aşısının, pnömokok bakterisinin niçin bulunduğu zatürre ve başka hastalıkları önlemeye yönelik yapıldığını bildirdi.

Bu aşının pnömokok dışındaki bakteri ve virüslerin niçin bulunduğu zatürrenin gelişimini direkt engelleyici bir etkileri olmadığını altını çizen Özdoğan, şunları kaydetti:

“Ancak Kovid-19 hastalığı için risk grubunda olanlar aynı vakitte pnömokok enfeksiyonları için de risk grubundadır. Kovid-19 hastalığı ile pnömokok enfeksiyonları bir arada görülebilir ve bu hal Kovid-19 hastalığının seyrini ağırlaştırabilir. Bu amaçla bilhassa risk grubundaki bireylerin pnömokok aşısı yaptırması önemlidir.”

– “6 aydan büyük herkes grip aşısı olmalı”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Eksperi Özdoğan, grip aşısını 6 aydan büyük her bireyin olması gerekliliğini belirterek, bilhassa risk grubundakilerin kesinlikle aşı yaptırması gerekliliğini vurguladı.

Özdoğan, kesinlikle aşı yaptırması gereken kümeleri şu şekilde sıraladı:

“50 yaş üstündekiler, astım dahil süreğen akciğer hastalığı olanlar, kalp, karaciğer, böbrek, kan hastalıkları ve metabolik hastalığı tespit edilenler, obezler, uzun süreli aspirin ya da salisilik asit türevi ilaç kullanan 19 yaş altındakiler, bağışıklık sistemi zayıflamasına yol açan hastalıkları olanlar, gebe, lohusa ve uzun süreli bakım evinde kalanlar, 6 aylıktan ufak çocuklar, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde tespit edilenlar ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı bünyesinde tespit edilen rastgele bir maddeye karşı ciddi alerji hikayesi olanlar kesinlikle grip aşısı olmalı.”

– Zatürre aşısı olması gerekenler

Fatma Nur Özdoğan, zatürre aşısının, pnömokok hastalıklarından korunmak için kullanılan “konjuge pnömokok aşısı” ve “polisakkarit pnömokok aşısı” olmak üzere iki ayrı tipten oluştuğunu bildirdi.

Antikor yanıtının daha geniş olmasını sağlamak suretiyle konjuge aşıyı takiben polisakkarit aşı kullanılmasının en etkin teknik bulunduğunu altını çizen Özdoğan, polisakkarit aşının en az 5 yıl arayla en çok 3 kez tekrarlanabileceğini kaydetti.

Özdoğan, “Konjuge aşı ise yetişkin yaş grubunda genel olarak bir doz olarak uygulanır. Aşılama şeması hastalıklara ve yaşa göre değişiklik gösterir. Her iki aşı da değişik bir bölgeye uygulanmak koşuluyla grip aşısıyla aynı anda yapılabilir.” ifadesini kullandı.

Zatürrenin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en sık niçininin pnömokok bakterisi bulunduğuna ilgi çeken Özdoğan, pnömokok aşısı olması gerekenleri şu şekilde açıkladı:

“5 yaşından ufak çocuklara, sağlıklı 65 yaş ve üstündeki yetişkinlere, 5 yaş ve üstünde olup pnömokok bakterisinin niçin bulunduğu hastalıklar için riski artıran başka hastalıkları tespit edilenlere zatürre aşısı uygulanmalıdır. Hematolojik kanserler ve HIV enfeksiyonu gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıkları ya da ilaç tüketimi olanlar, dalağı olmayanlar ya da fonksiyon sorunu olanlar, süreğen kalp, akciğer (astım dahil), karaciğer ve böbrek hastalığı olanlar, kohlear implant ameliyatı olanlar, beyin omurilik sıvısı (BOS) kaçağı olanlar, alkolizm ve tütün tüketimi olanlar, pnömokok bakterisinin niçin bulunduğu hastalıklar yönünden risk grubundadır.”

– Çocuklarda grip ve zatürre aşısı

Bayındır Levent Tıp Merkezi Pediatri Eksperi Dr. Beyhan Göksan Bulgurlu da yetişkinler kadar çocuklarda da koruma tekniği olan zatürre aşısının 10-12 senedir aşı takviminde bulunduğunu hatırlatarak, “Zatürre aşısı 12 yaş üstünde süreğen hastalığı olan çocuklara takip eden hekime danışılarak öneriliyor. Grip aşısını da 60 aya kadar olan çocuklar başta olmak üzere bütün çocuklara, gebelere, gebelik planlayanlara ve emzirenlere, ufak çocukla ilişkiyi olan bakım veren şahıslara öneriyoruz. 8 yaş evvel ilk kez grip aşısı yapılacak olanlara bir ay ara ile tam doz, 8 yaş üstünde, daha evvelce grip aşısı olanlarda tek doz uygulanıyor.” ifadelerini kullandı.

Bulgurlu, canlı virüs aşısı olmadığı için aşıya bağlı grip bulguları görülmediğini aktararak, “‘Aşı oldum, aşı grip yaptı’ kesinlikle olası değil. ‘Aşının içinde alüminyum, civa var’ gibi bir söylem doğru değil. Aşıyla alınan maddeler bir kez anne sütü emmekle alınan maddelerden bile daha hafif destekleyici madde içeriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri