GenelSağlık

Kovid-19’u yenen Yürekli: İyileşmemin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen halen oksijen takviyesi alıyorum

Şanlıurfa'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ve hastanedeki tedavisinin sonrasında iyileşen eksper hekim Uğur Fahri Yürekli, hastalığı atlatmasının üzerinden 3 ay geçmesine karşın halen solunum sorunu yaşadığını ve cihazla oksijen takviyesi aldığını belirtti.

Abone Ol  
 
61 / 100

Şanlıurfa’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ve hastanedeki tedavisinin sonrasında iyileşen eksper hekim Uğur Fahri Yürekli, hastalığı atlatmasının üzerinden 3 ay geçmesine karşın halen solunum sorunu yaşadığını ve cihazla oksijen takviyesi aldığını belirtti.

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kovid-19 laboratuvarı kurucusu olan ve laboratuvarın koordinatörlük görevini devam ettiren Dr. Yürekli, AA muhabirine, şehirde salgının ağustos ayında pik noktaya yükseldiği dönemde 18 saat çalışarak günlük 4-5 bin test yaptıklarını, bu yoğunluk esnasında örnek aldıkları hastalardan virüsü kaptığını söyledi.

Yürekli, testin pozitif çıkmasıyla evde izole hale geçtiğini anlatarak, 5-6 gün sonra solunum sorunu yaşamaya başladığını ve hastanede tedavi altına alındığını aktardı.

Biyokimya eksperi Yürekli, “Çok ciddi solunum sorunu çekiyordum. Arkadaşlarım bana yoğun bakımlık olduğumu söylediler ama ‘beni yoğun bakıma almayın’ diye rica ettim. Bu şekilde servis odasında tedavime devam edildi. Ciddi manada büyük sıkıntılar çektim. İyileştim ama üzerinden 3 ay geçmesine karşın halen o sıkıntıları yaşıyorum.” dedi.

Hastalık esnasında büyük acı çektiğini, atlatmasına karşın hastalığın bedeninde birtakım hatalar meydana çıkardığını ifade eden Yürekli, şu şekilde konuştu:

“Bu tür enfeksiyonlar bana bir şey yapmaz dememeliyiz zira ben kendimde gördüm, halen de hastalığın çıkardığı problemleri yaşıyorum. Ölümden döndüm. O kadar değişik hisler yaşadım ki bunu kelimelere dökmek aslında çok zor. Nefesinizin kesildiğini hissediyorsunuz. Bu anlamda herkes bu hastalığı öneme alsın. Herkes maske, uzaklık ve temizlik kurallarına riayet etmeli.”

“30 gün koltukta yatmak mecburiyetinde kaldım”

Hastalığın yalnızca solunum sorunu değil diğer sağlık problemleri da oluşturduğuna ilgi çeken Yürekli, şu şekilde devam etti:

“Hastaneden ayrıldıktan sonra o kadar ciddi ağrılarım oldu ki anlatamam, hayatımda bu tür ağrıları yaşamamıştım. Bana morfin yapılıyordu ama ağrılarımı kesmiyordu. 30 gün bir koltukta yatmak mecburiyetinde kaldım. 30 gün sonra yatağıma uzandığımda kendi kendime gülüyordum. Uzanmak ne kadar güzel bir nimetmiş, onu o vakit anladım ve Allah’a şükrettim.

Bunun yanında mafsal ve kas ağrıları tekrar ciddi şekilde oluyor. Hastalıktan ötürü iştah kesildiği için kaslarım eridi, kaslarım kendini toparlayana kadar aşağı yukarı 3 ay geçti. Daha yeni yeni kaslarımın yerine yaklaştığını hissetmeye başladım. Bunun ne demek olduğunu kası eriyenler bilir. Ayakta durmakta zorlanıyorsunuz, bir iki hareket yaptığınızda tüm performansınız bitiyor.”

Cihazla oksijen takviyesi alıyor

Yürekli, hastalık esnasında çekilen tomografisinde virüsün akciğerlerini tamamiyle kapladığını gördüğünü, hekimlerinin kendine iyileştikten sonra oksijen alması ve iyi beslenmesi tavsiyesinde bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İyileşmemin üzerinden 3 ay geçmesine karşın halen cihazla oksijen takviyesi alıyorum. Odamda, gece evde oksijen alıyorum, hem de arabamda oksijen tüpü taşıyorum zira oksijen gereksinimim var. Hastalığın akciğerimde ne kadar doku sorunu bıraktığını da bilmiyorum, gelecekte başıma ne açacak onu da bilmiyorum. KOAH hastası mı olurum, sıksık mi oksijene ihtiyacım olacak bunları da bilmiyorum. Ben şu ana şükrediyorum. Tüm halkımızdan bunları bilmelerini, buna göre tedbir almalarını rica ediyorum zira akciğerlerin kıymetini, bir nefesin ne kadar değerli olduğunu hasta olduktan sonra anlıyorsunuz.”

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri