GenelGündemHaberSağlık

Kovid-19’u yenen Yozgat Belediye Başkanı Köse: Bir nefesin tüm cihana bedel olduğunu anladım

Yozgat'ta 1 Ekim'de yaptırdığı testi pozitif çıkınca 5 günü evinde karantinada yaşamış 48 yaşındaki Köse, halinde ağırlaşma görülmesi üstüne Yozgat Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı.

Abone Ol  
 
68 / 100

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkması üstüne 16 gün Yozgat ve Ankara’daki kent hastanelerinde gördüğü tedavi ile iyileşip vazifiyetinin başına dönen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, virüsü evdeki anne, baba, dede ve ninelerine bulaştırmamaları amacıyla herkesi maske, uzaklık ve temizlik kurallarına uymaya çağırdı.

Yozgat’ta 1 Ekim’de yaptırdığı testi pozitif çıkınca 5 günü evinde karantinada yaşamış 48 yaşındaki Köse, halinde ağırlaşma görülmesi üstüne Yozgat Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı.

Hastanede süren 7 günlük tedavinin sonrası Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edilen Köse, 9 günde taburcu edildi.

Görevine 26 Ekim’de başlayan Köse,  yaptığı açıklamada, tedavi sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Köse, Kovid-19’un Türkiye’de görüldü ilk günden maske, sosyal uzaklık ve temizlik kurallarına uyarak önlem aldığını ifade etti.

Ancak buna karşın vazifiyeti gereği yoğun çalıştığı proseste boğazında ağrı hissetmesi üstüne 1 Ekim’de Yozgat Şehir Hastanesi’nde Kovid-19 testi yaptırdığını ve sonucun pozitif çıktığını açıklayan Köse, “Bu, Yozgat’ta vakaların adedi arttığı devreye denk geldi. Evimde 4-5 gün dinlenip ilaç aldım. 5. günün sonucunda hal ağır olunca yine hastaneye başvuru ettim. 7 gün kent hastanesinde tedavi gördüm. Biraz daha ağırlaşınca Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edildim. 9 gün orada tedavim sürdü. Tedavimde emeği geçtiğimiz bütün sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Tanrı’ın izni, doktorlarımızın gayretiyle deva buldum çok şükür.” dedi.

“Nefes almanın ne kadar mühim olduğunu anladım”

Köse, hastalık sürecinde zorluk yaşadığını kaydederek, şunları söyledi:

“Nefes almanın ne kadar mühim olduğunu, bir solukin bütün cihana bedel olduğunu anladım. Geniş ciğerleri sanki yumruk kadar küçülmüş hissediyorsun. Nefes alırken dahi insan terler mi, yorulur mu, soluk alırken dahi yoruluyordum. Böyle bir sorunlu proses yaşadım. Tanrı kimseye göstermesin. Rabbim, Kovid-19 hastaları başta olmak üzere bütün hastalarımıza sağlık, sıhhat, afiyet nasip etsin.”

Vatandaşlara uyarılarda tespit edilen Köse, “Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanımız daimi uyarıyor, maske, uzaklık ve temizlik kurallarına ideal hareket etmemiz lazım. Bizim derdimiz milletimizin bir an evvel bu hastalıktan kurtulmasıdır. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, Sağlık Bakanımız, Bilim Kurulumuz açıklamalar yapıyor. Açıklamalara riayet edilirse bu hastalıktan inşallah bir an evvel kurtulacağız.” diye konuştu.

Gençleri de uyaran Köse, şunları kaydetti:

“Gençlerimizin vücutları sağlam, dirençleri yüksek, hastalığı ayakta atlatabiliyor, hiçbir bulgu göstermeyebiliyor. Onlardan ricam, kalabalık ortamda bulunmasınlar, kendilerine ilgi etsinler zira hastalığı kapar, eve geldiği zaman en sevdikleri anne, babası, dedesine, ninesine bulaştırma ihtimalleri var. 60 yaş üzeri ve süreğen hastalığı tespit edilenlar bundan olumsuz etkileniyor. Onlardan istirhamımız kalabalık ortamda bulunmasınlar, maske, uzaklık ve temizlik kurallarına riayet etsinler.”

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri