GenelGündem

Kovid-19’u yenen Sakçı: Dayanılmaz eklem ağrıları yaşadım

Eskişehir'de, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen doğuştan cam kemik hastası 28 yaşındaki Burak Sakçı, hastalık sürecinde dayanılmaz mafsal ağrıları çektiğini söyleyerek "Cam kemik hastası bulunduğum için mafsal ağrıları çok daha kuvvetli oldu. Tat ve koku kaybı, mafsal ağrılarım yanında hiçbir şeydi, çok önemsizdi." dedi.

Abone Ol  
 
74 / 100

Eskişehir’de, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen doğuştan cam kemik hastası 28 yaşındaki Burak Sakçı, hastalık sürecinde dayanılmaz mafsal ağrıları çektiğini söyleyerek “Cam kemik hastası bulunduğum için mafsal ağrıları çok daha kuvvetli oldu. Tat ve koku kaybı, mafsal ağrılarım yanında hiçbir şeydi, çok önemsizdi.” dedi.

Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bilgi İşlem Biriminde çalışan Sakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını sürecinde yaşantısına çok ilgi ettiğini söyleyerek cam kemik hastası bulunduğu için derli toplu yapması gereken fizik tedavi egzersizlerini evde yaptığını söyledi.

Bu dönemde kalabalık bölgelerden uzak durduğunu izah eden Sakçı, “Haziran ayına kadar süreci evde geçirdim. Daha sonra maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uyuyordum. Yanından kolonyamı ayırmıyordum.” diye konuştu.

“Ne gibi hasar ya da kayıp bırakacak korkusuyla 3 gün geçirdim”

Şiddetli mafsal ağrısı ile tat ve koku kayıbı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu, yapılan PCR testinin sonrasında sonucun pozitif çıktığını belirten Sakçı, doktorların kontrolünün sonrasında evde karantinaya alındığını ve tedavi sürecini evde tamamladığını söyledi.

Çok çok ilgi etmesine karşın Kovid-19’a yakalandığını altını çizen Sakçı, şu şekilde konuştu:

“Daha çok ilgi etmem gerekiyormuş. Kovid-19 pozitif bulunduğumu öğrendiğimde psikolojik olarak çok etkilendim. Cam kemik hastası bulunduğum için acaba bende ne gibi hasar ya da kayıp bırakacak korkusuyla üç gün geçirdim. Kendimi motive edip moralle ayakta kalmaya çalıştım. Cam kemik hastası bulunduğum için mafsal ağrıları çok daha kuvvetli oldu. Tat ve koku kayıbı, mafsal ağrılarım yanısıra hiçbir şeydi, çok önemsizdi. Dayanılmaz mafsal ağrıları yaşadım. Ciddi anlamda soluk darlığı çektim. Öksürüğüm oldu. Tat ve koku hissim geri gelecek mi korkusu yaşadım. Daha önce üç oturum yaptığım egzersizlerimi hastalığım nedeniyle bir oturum zor yapar duruma geldim.”

“Engelli bireyler ve cam kemik hastaları daha ilgili olmalı”

Sakçı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Ortopedi ve Travma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Hakan Kınık’ı arayıp kendisinden tavsiyeler aldığını söyledi.

Prof. Dr. Kınık’ın tavsiyelerine uyup ilaçlarını derli toplu kullandığını izah eden Sakçı, “Düzenli ve dengeli beslendim. Bol vitamin aldım, bol bol da su tükettim. Uyku düzenime ilgi ettim. Dört gün önce tat ve koku hissi tekrar geldi. Karantina sürecimin sonrasında yaptırdığım PCR testim negatif çıktı. Kovid-19 öneme alınması gereken bir hastalık. Herkesin ilgi etmesi gerekiyor. Engelli bireyler ve cam kemik hastaları daha ilgili olmalı.” ifadelerini kullandı.

Burak Sakçı, immün plazma bağışında bulunup bir hastanın iyileşmesine katkı sunmak istediğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Deniz Açık

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri