Genel

Kovid-19’u atlatan Bilgiç: Ayağa bile kalkamıyordum

Toplu yemek organizasyonunda yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen Ahmet Bilgiç, hastalığı geçirdikten sonra ikinci yaşamını yaşamaya başladığını söyledi.

Abone Ol  
 

Toplu yemek organizasyonunda yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen Ahmet Bilgiç, hastalığı geçirdikten sonra ikinci yaşamını yaşamaya başladığını söyledi.

AA muhabirine yaşadıklarını izah eden 83 yaşındaki Bilgiç, süreğen rahatsızlığının bulunmamasına karşın rahatsızlığı döneminde çok zor vakitler geçirdiğini belirtti.

“Hastalıktan sonra resmen cennette yaşıyor gibiyim”

Şanlıurfa’dan Eskişehir’e gelmek amacıyla yola çıktığında bir yemek daveti amacıyla Yozgat’ta konakladığını bildiren Bilgiç, şu şekilde devam etti:

“Hastalığı yemek çağrısında kaptım. Eskişehir’e geldiğimde rahatsızlandım. Hasta oluncaya kadar hiçbir rahatsızlığım yoktu. Yunus Emre Devlet Hastanesinde tedavim başladı. Bu süreçte çok zorluklar yaşadım. Yoğun bakım servisinde tedavi görürken kıpırdadığım vakit kablolar ayaklarıma dolanıyordu. Ayağa bile kalkamıyordum. Nefes alıyordum ama şimdiki soluk gibi değildi. 10 gün yemek yiyemedim. Hastalığı geçirdikten sonra resmen cennette yaşıyor gibiyim. İkinci yaşamım cennet yaşamı gibi.”

Bilgiç, hastalanmadan evvel Şanlıurfa’da maskesiz katiyen sokağa çıkmadığını, sosyal uzaklıklığa da her vakit dikkat ettiğini söyledi.

Televizyonda, maskesiz dolaşanları ve sosyal uzaklık kuralına uymayanları gördüğünde üzüldüğünü dile getiren Bilgiç, “6 çocuğum, 9 torunum var. Tedavi sürecimde torunlarımı çok özledim. Burnumda tütüyorlar. İnsanlar sevdiklerini özlemek istemiyorsa maske takmaya ve sosyal uzaklıkye ilgi etsin.” dedi.

Maskeyle gezmenin, yoğun bakımda tedavi görmekten daha basit olduğunu ifade eden Bilgiç, yoğun bakımda yaşamamak amacıyla maske takmaya ve sosyal uzaklığa dikkat edilmesi gerektiğine ilgi çekti.

Bilgiç, tedavi sürecinde kendisinden ilgilerini eksik etmeyen sağlık personeline teşekkür etti.

“Yoğun bakım hiç sevimli bir bölge değil”

Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle ise Ahmet Bilgiç’in ateş ve öksürük şikayetiyle Kovid-19 Acil Servisine geldiğini, testin pozitif çıkmasıyla tedavi sürecinin başladığını aktardı.

Bilgiç’in hastaneye geldiği vakit akciğerlerinin çok kötü halde olduğu, solunum sorunu da olduğu verisini veren Karagülle, şu şekilde konuştu:

“Yoğun bakımda 10 günlük tedavi süreci oldu. Bu süreçte immün plazma da dahil olmak üzere her türlü tedaviyi uyguladık. Genellikle immün plazma tedavisiyle ciddi bir iyileşme sağlandı. Solunum sorunu geçtiğinde de yoğun bakımdan çıkarttık. Tedaviye iyi cevap verdi. İleri yaşında ciddi bir Kovid-19 enfeksiyonu geçirmesine karşın zorlu yoğun bakım sürecini atlatarak servise çıkması bize umut verdi.

Yoğun bakım hiç sevimli bir bölge değil. Lütfen vatandaşlarımız sosyal uzaklık ve maske kuralına uysun. Sağlık Bakanlığımızın uyarılarına ilgi edelim. Toplu katılımla yapılacak organizasyonları erteleyelim ve onlardan uzak duralım. Çocuklarımızı sevmek istiyorsak, onları sağlıklı görmek istiyorsak, maske, uzaklık ve sosyal izolasyon kurallarına uyalım.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri