GenelTeknoloji

Kovid-19’dan korunmak için ‘temassız’ dezenfeksiyon robotu geliştirdiler

Eskişehir'de robotik ve konumlandırma sistemleri üstüne etkinlik gösteren bir firma, bütün dünyayı etkileri altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında otonom olarak ultraviyole ışığı (UV-C) dezenfeksiyonu gerçekleştiren "COVİD-OTA" isimli yerli ve milli robot geliştirdi.

Abone Ol  
 
100 / 100

Eskişehir’de robotik ve konumlandırma sistemleri üstüne etkinlik gösteren bir firma, bütün dünyayı etkileri altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında otonom olarak ultraviyole ışığı (UV-C) dezenfeksiyonu gerçekleştiren “COVİD-OTA” isimli yerli ve milli robot geliştirdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Teknokent’te robotik ve konumlandırma sistemleri üstüne bölümünde eksper AR-GE personeli ile etkinlik gösteren firma, dünyayı tehdit eden Kovid-19’u insanlardan daha çok uzaklaştırabilmenin formülü üstünde çalıştı.

Proje yetkilileri, sloganı “sıfır temas, tam dezenfeksiyon” olan robot ile amaçlananın, insan yoğunluğunun çok bulunduğu alanlarda UV-C ışığı ile bakteri ve virüsleri yok etmek bulunduğunu söyledi.

İnovasyon Mühendislik Genel Müdürü Erol Çıracı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UV-C ışığının bilhassa Kovid-19 ve 80’den çok kalıtsal benzeşmesi olan virüsün kalıtsal materyaline zarar verdiğinin, bakterileri ise yüzde 99 oranında yok ettiğinin kanıtlandığını anlattı.

Geliştirdikleri robotun da UV-C ışığını bedeni üstünde taşıyarak sıfır temasla dezenfeksiyon yaptığını izah eden Çıracı, “Endüstriyel bir nedenle ürettiğimiz robotu sağlık sektörüne uyarladık diyebilirim. Kısa vakitde ekibimizle çözüm merkezli bir teknoloji meydana çıkarmak istedik ve başarılı bir proje oluştu. Başlangıçta hastanelerde insansız dezenfeksiyon düşüncesiyle hareket etmiştik. Ancak şu an insanın bulunduğu her yerde kullanılması gereken bir teknoloji bulunduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kovid-19 ile mücadele kapsamında “COVİD-OTA” adıyla üretimini yaptıkları robotun fabrika, havaalanı, hastane, okullar, metro istasyonu gibi insanların yoğun olarak bulunduğu kapalı ortamlarda UV-C dezenfeksiyonu gerçekleştiren otonom bir vasıta bulunduğunu belirten Çıracı, şu şekilde konuştu:

“Robot öncelikle görev gerçekleştireceği ortamın haritasını çıkarıyor. Dezenfeksiyon alanının konumu, dezenfeksiyonda görevli kişinin yetkileri, ortamda canlı olmaması gibi haller denetim ediliyor. Bütün şartlar dezenfeksiyon için sağlanıyorsa robot alakalı alana girer, daha önceden haritasını çıkardığı ortamda belirli noktalarda, belirli vakit durarak görevini tamamlar. Dezenfeksiyon sırasında odaya bir canlının girmesi durumunda, bunu algılayarak kendisini pasife alır. Çünkü UV-C ışığı canlılar için çok tehlikeli.”

Firma yöneticilerinden Ertul Erözdemir ise devletin yerli ve milli üretim çağrısını görev addettiklerini dile getirerek, salgın boyunca AR-GE ekibiyle uzun vakit çalıştıklarını söyledi.

Özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Teknopark içindeki firmaların AR-GE çalışmalarını süratlendirmesi isteği tarafında harekete geçtiklerini izah eden Erözdemir, “Sayın Bakanımızın çağrısına kulak sunarak ‘Ne üretebiliriz?’ dedik ve COVİD-OTA robotunu geliştirdik. Rakiplerinden bir eksiği yok. Hatta ithal rakiplerinden daha üstün diyebiliriz. Yerli mühendislik kaynağıyla üretildi. Yazılımı bize ait. Yerli ve milli bir firmayız. Seri üretimde robotik alanda Avrupa’da kendimizi kanıt edeceğimize inanıyorum. Ülkemize katma sayısal değeri olan, bütün dünyaya ürün satan bir firma olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri