GenelGündemSağlık

Kovid-19’dan dört yakınını kaybeden hasta: Salgını çok hafife alıyorduk

Şanlıurfa'da yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen ancak aynı virüs nedeniyle babasını, babaannesini, amcasını ve dayısını kaybeden 50 yaşındaki hastane çalışanı Ahmet İlhan, çok acı günler yaşadığını belirterek, herkesi tedbirli olmaya çağırdı.

Abone Ol  
 
64 / 100

Şanlıurfa’da yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen lakin aynı virüs nedeniyle babasını, babaannesini, amcasını ve dayısını kaybeden 50 yaşındaki hastane çalışanı Ahmet İlhan, çok acı günler yaşadığını belirterek, herkesi tedbirli olmaya çağırdı.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde idari amir olarak vazife yapan Ahmet İlhan, bir vakit evvelce halsizlik, yüksek ateş, öksürük ve kas ağrıları şikayetiyle hastanenin alakalı servisine başvurdu.

Yapılan test neticesi pozitif çıkan ve hali ağırlaşan İlhan, tedavi altına alındı. Ağır bir tedavi süreci yaşamış İlhan, bu süreçte aynı hastalıktan bir ay içinde babasını, babaannesini, amcasını ve dayısını kaybetti.

Tedavi sürecinin sonrasında taburcu edilen İlhan, yaşadıklarını unutamıyor.

“Başıma gelmez demeyin”

Yaşadıklarını AA muhabirine izah eden Ahmet İlhan, hastalığın kendine nasıl bulaştığını anlayamadığını belirterek, şu şekilde devam etti:

“Babam geçtiğimiz ay bir toplu yemek organizasyonuna çağrı edildi. Babam katıldıktan sonra hastalandı, sonra annem Kovid-19’a yakalandı. Annem tedavinin sonrasında süreci atlattı lakin hastalıktan aşağı yukarı bir ay zarfında babamı, babaannemi, amcamı ve dayımı kaybettik. Bununla beraber ben ve kardeşim de Kovid-19’a yakalandık.”

Bu süreçte çok zor günler yaşadıklarını belirten İlhan, “Salgını çok hafife alıyorduk. Ben bu süreçte ölüm noktasında kadar geldim. Süreci çok ağır geçirdim. Buradaki doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın gayretiyle ayakta kalabildim. Bu süreçte hastalıkla mücadele eder iken sevenlerimi de kaybettim. Benim için bir yıkım oldu. Tanrı bu hastalığı düşmanımın başına getirmesin.” diye konuştu.

“Her yeriniz acıyor ve tarif edemiyorsunuz”

İlhan, hastalığa yakalandıktan sonra hayatının ne kadar kıymetli olduğunu anladığını ifade ederek, “Ben 15-20 senedir spor yapıyordum. İçki ya da sigara alışkanlığım yok. Buna karşın gene de bu hastalığa çok kötü düştüm. Biraz daha gecikmiş olsaydım daha kötü neticelerle karşılaşabilirdim.” dedi.

Herkese taziye, düğün gibi toplu etkinliklerden kaçınması tavsiyesinde tespit edilen İlhan, şu şekilde konuştu:

“Bunun yanısıra sosyal uzaklık ve maske kurallarına çok ilgi etsinler. Ben başka hastalıklarda hiç görmediğim ağrıları, acıları bu Kovid-19 hastalığında gördüm ve yaşadım. Hiç aklıma gelmeyen ve başıma gelmeyecek diye düşündüğüm hadiseleri yaşadım. Bir yeriniz ameliyat olduğunda orası acır ya da bir organda problem varsa orası acıyor lakin bu hastalıkla her yeriniz acıyor ve tanım edemiyorsunuz.”

“Bu hastalığın şakası söz hususu değil”

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Servisinde vazifeli Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Reşat Ceylan da Ahmet İlhan’ın bir vakit evvelce yüksek ateş, öksürük ve halsizlik şikayetleriyle hastaneye başvurduğunu ve acil tedavi altına aldıklarını belirtti.

İlhan’ın yaşadıklarının topluma numune olması gerekliliğini ifade eden Ceylan, şunları söyledi:

“Bu hastalıkta insan ailesinin çoğu ferdini kaybetme riskiyle karşılaşabiliyor. Bu hastalığın şakası söz hususu değil. Mutlaka maske kullanmayı bağımlılık durumuna getirmeliyiz. Toplu etkinliklerden kaçmalıyız. Genellikle taziyeler ve nişanların hala gerçekleşiyor olması bizi üzüyor. Önümüzde kış ayları var, şu anda Şanlıurfa’da vakalar azaldı. Bizim için sevindirici lakin tedbiri elden bırakmamak lazım olur zira bundan sonra her evden, her binadan hasta gelmeye başladı. Şu anda en ilgi eden hastane çalışanının dahi ailesine ya da yakınlarına virüs bulaşabiliyor. Bu aşamada en küçük şüphesi olan hastanelere başvurması gerekiyor.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri