GündemSağlık

Kovid-19 yoğun bakımında görevli hemşirelerin vatandaşlardan isteği ‘dikkat ve özveri’

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede görev alan hemşireler, maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uymalarını istedikleri yurttaşların daha ilgili ve özverili olmalarını bekliyor.

Abone Ol  
 
64 / 100

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede görev alan hemşireler, maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uymalarını istedikleri yurttaşların daha ilgili ve özverili olmalarını bekliyor.

Kovid-19 ile mücadelede görevlerinin başındayken virüsü bulaştırmaktan korktukları ailelerinden ve sevdiklerinden ayrı kalan yoğun bakım hemşireleri, bu süreçte yaşadıklarını unutamıyor.

Eskişehir Sağlık Çalışanları Derneği (ESÇAD) Başkanı da olan Yunus Emre Devlet Hastanesinde görevli yoğun bakım hemşiresi Nurcan Öcal, AA muhabirine, Kovid-19’a karşı büyük bir mücadele verdiklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarının hastalıkla birebir mücadele ettiğini izah eden Öcal, şunları kaydetti:

“Evlerimize gitmekten, ailelerimize ve sevdiklerimize zarar vermekten korktuk. Aylarca ailelerini göremeyen arkadaşlarımız oldu. Çocuklarımıza dokunmaya korktuk. Hastalarımıza yetememekten korktuk. Vatandaşlarımızdan Kovid-19 sürecinde daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Lütfen maske ve uzaklık kurallarına uysunlar. Çünkü koronavirüsten korunmanın diğer yolu yok. Vatandaşlarımız ilgili ve özverili olursa bizler daha az yıpranacağız. Daha az vakayla karşılaşacağız. Sağlık çalışanları pandemi sürecinde sahada olmaktan katiyen kaçmıyor. Tek korkumuz ailemize ve sevdiklerimize bulaştırmak.”

“Kovid-19 hastaları solunum açlığı çekiyor”

Öcal, Kovid-19 nedeniyle yoğun bakıma gelen hastaların çok ağır bir tablo yaşadığına ilgi çekerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yoğun bakımı, yoğun bakımda yatan hastaları görseler mutlaka düğünlere, cenaze törenlerine gitmezler, aile toplantıları düzenlemezler. Önümüz kış. Kış mevsiminde bağışıklık sistemi zayıflıyor. Kovid-19 zayıf bağışıklık sistemini çok seviyor ve hızlı bulaşıyor. Biraz daha ilgi ve özveri istiyoruz. Birbirimize saygılı davranmalıyız. Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastalar sevdiklerini göremiyor. Yakınları da onları göremiyor. Bu çok kötü bir durum. Kovid-19 hastaları solunum açlığı çekiyor. Nefes alamıyorlar. Bu tabloya kimsenin girmesini istemiyoruz. Vakaların fazlalığı virüsü yakınlarından alıyor. Hasta yakınları buna çok üzülüyor. ‘Ben anneme, babama bunu nasıl yaptım’ diyorlar. Farkında olmadan sevdiğine zarar vermek büyük bir acı.”

“İnsanların duyarlı olmalarını istiyoruz”

Hemşire Kadir Sütçü ise salgın sürecinde sağlık çalışanlarının çoğu zorluğu göğüslediğini dile getirdi.

Bu süreçte 20 günlük bebeğini ardında bırakarak görevini sürdürdüğünü altını çizen Sütçü, şu şekilde devam etti:

“Bebeğimi 120 gün göremedim. Mesai arkadaşlarım Kovid-19’a yakalandı. Bu mücadele anlatılamaz. Sağlık çalışanları bu kadar mücadele eder iken alış veriş merkezinde sıra bekleyenleri anlayamıyoruz. Bu süreci acı bir şekilde yaşıyoruz. İnsanların duyarlı olmalarını istiyoruz. Maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uysunlar. Biz onlar için en sevdiklerimizi geride bıraktık.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri