GenelGündem

Kovid-19 sürecinde dijital veri güvenliğinin önemi daha da arttı

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde yükselen dijital kullanımındaki riskleri, Dijital Güvenlik Rehberi'nde topladı.

Abone Ol  
 
62 / 100

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde yükselen dijital kullanımındaki riskleri, Dijital Güvenlik Rehberi’nde topladı.

Merkezin müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, “Dijital veri güvenliği nedir,” “Dijital veri güvenliğini kimler tehdit eder,” “Dijital veri güvenliği hangi yöntemlerle tehdit edilir” ve “Dijital veri güvenliği nasıl sağlanır” başlıklarını sahibi olan rehberin detaylarını, AA muhabirine anlattı.

SODİGEM’in en önemli çalışma meydanlarından birinin dijital güvenlik olduğunu belirten Şahin, son dönemde her türlü işleyişin dijital platformlara doğru yöneldiğini söyledi.

Salgın döneminde dijital teknolojileri kullanma miktarı çok çok arttığı için insanların ilgisini dijital güvenliğe çekme zorunluluğu hissettiklerini dile getiren Şahin, “Herkes doğrultusundan basitçe anlaşılabilir, kısa sürede okunabilir bir rehber oluşturduk.” dedi.

Şahin, rehberde dijital güvenliği kimler, nasıl tehdit eder, gibi bulguların dışında dijital güvenliği sağlama yöntemlerinin de yer aldığını aktardı.

Bazı dijital tehditler ve korunma yöntemleri hakkında bilgi veren Şahin, şu şekilde devam etti:

“Son dönemde ‘phishing’ (oltalama) olarak tanınan saldırı yöntemi, internetin en çok kullanılan dijital tehditlerden biri. İnternet kullanıcılarının yüzde 90’ı bu tehditle karşı karşıya kalıyor. Binlerce kullanıcı oltalama saldırılanın mağduru oluyor. Bu yöntemde, içinde ilgi çekici bir içeriğin ve bir linkin olduğu bir mail milyonlarca kişiye gönderiliyor. Link üstünden ulaştığınız siteye kişisel verilerinizin ya da bazı şifrelerinizin girilmesi isteniyor. Banka hesabınıza benzeyen bir e-posta temin edebilirsiniz ya da Kovid-19 aşısı olmak için sıraya girdiğinizi sanıp kişisel verilerinizi ve şifrelerinizi yabancıya teslim edebilirsiniz. Kimi vakit şifrelerinizi, kimi vakit kişisel bulgularınızı, kimi vakitsa banka hesaplarınıza ulaşma gibi girişimleri sahibi olan SMS, sosyal medya mesajı ya da e-posta olabilir.”

“İnternet bağlantınızı güvenmediğiniz kimselerle paylaşmayın”

Doç. Dr. Şahin, kimi vakit girilecek bir internet sitesinin bir harfinin hatalı yazılabildiğini, bu harf hatalarının karşılığı olan internet adreslerini satın alan kişilerin, hata yapıldığı anlaşılmadan yönlendirilen site aracılığıyla, kullanıcı adları ve parolalarının çalınabileceğini bildirdi.

İnternet erişiminde kullanılan kablosuz ağların da dijital güvenliği tehdit edebileceğini izah eden Şahin, şunları kaydetti:

“Kablosuz ağ şifrenizi sadece çok güvendiğiniz kimselerle paylaşın. Komşunuza ya da arkadaşlarınıza kablosuz ağınızın şifresini verdiğiniz anda onun tüm internet trafiğinin sorumlusu siz oluyorsunuz. İnternet bağlantınızı güvenmediğiniz kimselerle paylaşmayın. Basit ya da ön görü edilebilir bir parola tüketiyorsanız ağınız diğerleri doğrultusundan kullanılabilir. Parolaların ön görü edilebilir olmamasını sağlayın. Belli Aralıklarla da parolanızı değiştirin. Ağ isminizi ‘gizli’ olarak ayarlamalısınız.”

Şahin, kişisel yazışmaların internet üstünde şifrelenmeden dolaşmasının, üçüncü şahısların söz hususu yazışmaları kaydetmesine ve saklamasına imkan sağlayabileceği uyarısında bulunarak, “Günümüzde çoğu mesajlaşma yazılımı uçtan uca şifrelemeyi destekliyor. Uçtan uca şifreleme teknolojilerini iletişiminiz için kullanırsanız kişisel verilerinizin güvenliğini sağlamak için bir adım daha atarsınız.” diye konuştu.

Şahin, Dijital Güvenlik Rehberi’nin, üniversite ve SODİGEM’in sosyal medya hesaplarında yayımlanacağını sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri