Genel

Kovid-19 salgınında son 24 saat

Dünya çapında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 49 milyon 381 bini, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 244 bine yükseldi, iyileşenlerin sayısı ise 35 milyon 160 bini aştı.

Abone Ol  
 
71 / 100

Dünya çapında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 49 milyon 381 bini, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 244 bine yükseldi, iyileşenlerin sayısı ise 35 milyon 160 bini aştı.

Vaka sayısı ABD’de 9 milyon 934 bine, Hindistan’da 8 milyon 419 bine, Brezilya’da 5 milyon 614 bine ve Rusya’da 1 milyon 733 bine ulaştı.

İngiltere’de salgınla mücadele için ilan edilen karantinanın ilk gününde başşehir Londra’da yapılan protestoda 104 kişi gözaltına alındı.

İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte’nin çarşamba günü duyurduğu yeni tedbirler döneme girdi.

Almanya’da yükselen vakalar nedeniyle laboratuvarların yetersiz kalmasının önüne geçmek suretiyle Robert Koch Enstitüsü (RKI) ülkedeki Kovid-19 test stratejisini değiştirdi.

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, Almanya’da yolcuların uçmaları için yaptırmak mecburiyetinde oldukları uçuş öncesi hızlı Kovid-19 antijen testini denemeye başlayacağını duyurdu.

Çin, dünya çapında vaka sayılarının yeniden artışa geçmesinin ardından, Rusya, Fransa, İtalya, İngiltere, Belçika, Filipinler, Hindistan ve Bangladeş’ten, Çin vatandaşları haricinde girişlerin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Slovenya’da, hükümetin tedbirleri bir hafta daha uzatması nedeniyle başşehir Ljubljana’da protesto düzenlendi. Göstericiler ile polis arasında arbede çıkarken, 10 kişinin gözaltına alındığı izinsiz protestoda yaralananlar da oldu.

Sırbistan’da vaka sayılarının yükselmesi üstüne yeni tedbirleri görüşmek için toplanan hükümete bağlı kriz masası, açık ve kapalı alanlarda 5’ten çok kişinin bir araya gelmesinin yasaklanmasına karar verdi.

Bosna Hersek’te salgının yayılmasını önlemek suretiyle çevresel tedbirler alınırken, ülkenin Sırp Cumhuriyeti entitesinde iş bulma kurumuna kayıtlı bütün doktorların sağlık sistemine destek suretiyle göreve çağırıldığı belirtildi.

Azerbaycan Bakanlar Kurulu birtakım bölgelerde karantina tedbirlerini sıkılaştırdı. Karara göre, ülkedeki 2 şehir ve 8 ilde, 23 Kasım’a kadar eczane ve market dışındaki mağazalar kapalı olacak ve toplu taşıma araçları çalışmayacak.

Ukrayna hükümeti pazartesiden itibaren yürürlükte olacak şekilde ülkedeki karantina bölgelerinin halini güncelledi. Buna göre, ülkede bundan sonra yalnızca “turuncu” ve “kırmızı” bölgeler kalırken, başşehir Kiev “turuncu” bölge statüsüne devam etti. Ukrayna Parlamentosu, toplu taşıma ve kamu binalarında maske takmayanlara para cezası uygulanmasına dair yasayı kabul etti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, vaka sayılarının yükselmesi üstüne sağlık düzeneğinin çökeceği uyarısında bulundu.

Singapur’da salgın döneminde “hiçbir yere gitmeyen” ilk yolcu gemisi, seyahatine başladı.

Endonezya’nın başşehiri Cakarta’da düğün salonlarının sağlık kurallarına uyulması şartı ve yüzde 25 kapasite ile yeniden hizmet vermesine izin verildi.

Avustralya’da salgında ikinci dalgayı, alınan sıkı önlemlerle yenmeyi başaran Victoria eyaletinin başşehiri Melbourne’de, son bir haftadır yeni vaka kaydedilmediği açıklandı.

İtalya Milli Takım Teknik Direktörü Roberto Mancini, Kovid-19’a yakalandı.

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Roma’nın Bosna Hersekli futbolcusu Edin Dzeko, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Sırbistan takımlarından Partizan’da forma giyen Lazar Markovic ile Lazar Pavlovic, Kovid-19’a yakalandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri