Ekonomi

Kötü Ekonomik Durum Sosyal Bunalıma Neden Oluyor

Gençler işsizlik sebebi ile bunalımın eşiğinde

Abone Ol  
 

Türkiye, OECD ülkeleri içerisinde genç işsizlik oranının en yüksek seviyelerde olduğu dördüncü ülke konumunda yer alıyor. Bu kapsamda özellikle gençleri kapsayacak yeni bir kalkınma programı gerekliliğinden bahseden ekonomist Dr. Murat Kubilay, söz konusu kalkınma sağlanamadığı takdirde ekonomik kriz havasının bir çeşit sosyal bunalıma dönüşebileceğini belirtti.

Ülkemizde uzun yıllardır ekonomik büyüme verilerinde olumlu gelişmeler yaşansa da söz konusu büyüme eğiliminin beraberinde aynı denli bir istihdam getirmediği görülüyor. Burada da en çok göze çarpan konu özellikle gençlerin arasındaki işsizlik ve iş bulmadaki ümitsizlik olarak göze çarpıyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan resmi veriler ışığında Türkiye’deki her 4 genç insandan 1’inin işsiz olduğu anlaşılıyor. 15 – 24 yaş grubu arasındaki yüzde 25 dolaylarındaki genç işsizlik oranı ise ülkemizi OECD ülkeleri içerisinde en yüksek genç işsizlik oranlarına sahip dördüncü ülke konumuna getiriyor. Listede ilk üç sırada ise uzunca bir süredir ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, İspanya ve İtalya bulunuyor.

Kötü Ekonomik Durum Sosyal Bunalıma Neden Oluyor 2 – sosya bunalım

Gençler Sosyal Bunalımın Eşiğinde

Genç işsizlik sorununun Türkiye’nin önündeki en önemli sorunlardan biri olduğunu belirten Dr. Murat Kubilay, gençlerin sosyal bunalımın eşiğinde olduğunu ifade etti. İşsizliklerinin yanında gençlerde herhangi bir iş bulma umudunun da kalmadığını belirten Kubilay, gençler arasındaki anketlerde ortaya çıkan yurtdışına gitme isteğinin en önemli sebeplerinden birinin söz konusu işsizlik problemi olduğunu vurguladı.

Bu kapsamda özellikle gençleri hedefleyen, insan odaklı ve istihdam temelli bir kalkınma programına ihtiyaç olduğunun altını çizen ekonomist Dr. Murat Kubilay, gençlerin istihdama kazandırılma süreci başarılı gerçekleştirilmediği takdirde ekonomik kriz atmosferinin sosyal bunalım atmosferine dönüşebileceğini belirtti. Hali hazırdaki korona virüs konjonktürünün de bu süreci körüklediğini belirten Kubilay, gençlerin yaşadığı bu zor sürecin sonrasında istihdama kazandırılması için gereken tüm adımların atılması gerektiğini, bunun için virüsün tamamen sonlanmasını beklemenin doğru bir karar olmayacağını ve bunun gençleri daha da bunalıma sürükleyeceğini kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri