DünyaGenelGündem

Koronavirüste son 24 saat

Dünya çapında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan birey adedi 23 milyonu aşarken, aşağı yukarı 800 bin birey hayatını kaybetti, 15 milyon 631 bin birey iyileşti.

Abone Ol  
 
63 / 100

Dünya çapında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan birey adedi 23 milyonu aşarken, aşağı yukarı 800 bin birey hayatını kaybetti, 15 milyon 631 bin birey iyileşti.

Salgından en çok büyülenen ABD’deki vaka adedi 5 milyon 747 bini geçerken, iyileşen adedi 3 milyon 96 bine ulaştı. Ülkede bugüne kadar 177 bin 456 birey Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Latin Amerika’da salgının “merkez üssü” olan Brezilya’da, vaka adedi 3 milyon 501 bin 975’e, can kayıbı 112 bin 304’e çıktı, iyileşen birey adedi 2 milyon 653 bini aştı.

Hindistan’daki vaka adedi 2 milyon 905 bini geçerken, can kaybı 54 bin 849’a, iyileşenlerin adedi 2 milyon 158 bine ulaştı.

Hindistan’da başşehir Yeni Delhi’de oluşturulan antikor testleri, şehir nüfusunun aşağı yukarı üçte birinin Kovid-19’a yakalanıp hastalığı atlatmış olma ihtimalini gösterdi.

İspanya Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 3 bin 650 yeni vaka ve son 7 günde 125 ölü adedi açıkladı. Buna göre, İspanya’da, toplam vaka adedi 385 bin 54, ölü adedi 28 bin 838 olarak güncellendi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 100 sene evvel meydana çıkan İspanyol gribi ile Kovid-19’u karşılaştırarak, “Küreselleşme, yakınlık ve bağlanmışlık gibi dezavantajlarımız var. Ancak ilerlemiş teknoloji gibi bir avantajımız var. Dolayısıyla, bu salgını (Kovid-19) iki seneden daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz.” dedi.

Almanya’da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı bulunduğu biyo teknoloji firması “BioNTech”in ilerlettiği ikinci yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı adayının ilk adım klinik denemelerinden de olumlu netice alındığı bildirildi.

Söz hususu aşının devam eden araştırmalarının başarılı olması durumunda ekimde onay amacıyla başvurulacağı teyit edildi.

Singapurlu uzmanlar, Kovid-19’un daha hafif enfeksiyona yol açan yeni bir varyasyonunu keşfetti.

Avrupa Birliği (AB), salgın nedeniyle Belçika’nın, bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Brüksel Havayolları’na (Brussels Airlines) 290 milyon avro mali destek vermesine onay verdi.

Kenya’da yüzlerce hekim greve başladı

Kenya’da en çok vakanın gördüğünüz başşehir Nairobi’de bölge hastanelerinde çalışan yüzlerce hekim, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle greve başladı.

Myanmar’ın Arakan eyaletinin başşehrinde yükselen vakalar nedeniyle gece sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 1 Eylül’den itibaren kitlesel Kovid-19 testleri uygulanacağı bildirildi.

Güney Kore’de son 24 saatte 324 yeni vaka saptanırken, bu rakam ülkede 367 yeni vakanın kaydedildiği “8 Mart’tan bu yana görülen en yüksek günlük vaka artışı” oldu.

İran’ın başşehir Tahran’daki camilerde, salgın nedeniyle Kerbela şehitlerinin anıldığı muharrem ayı etkinliklerine izin verilmeyeceği açıklandı.

Kırgızistan’da salgının görülmeye başladığı 18 Mart’tan bu yana ülkede Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin ölüm nedenleri araştırıldı.

Türk Hava Yollarının (THY) Tiflis Ofisi, salgın nedeniyle durdurulan Tiflis-İstanbul uçuşlarının 29 Ağustos itibarıyla tekrar düzenleneceğini duyurdu.

Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine’de etkinlik gösteren Çin maden şirketinin, şimdilik test adımında olan bir Kovid-19 aşı adayını ülkedeki birtakım çalışanları üstünde denediği meydana çıktı.

Moldova Başbakanı İon Chicu, ülkede okul ve kreşlerin, salgına karşı alınan tedbirlere uyulması şartıyla 1 Eylül itibarıyla açılacağını belirtti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri