EğitimEkonomiGündemHaberSağlık

Koronavirüse karşı güven sertifikası farklı alanlara yayıldı

Koronavirüs salgınına karşı güven aşılayan, işletmenin tüm ilgili kriterlere uyduğunu gösteren belgeler

Abone Ol  
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı başlatılan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı  benzeri uygulamalar, farklı alanlaradı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle başlatılan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’na ilgi sürüyor.

Konaklama tesisleri ile yeme-içme işletmelerinde başlatılan, ardından tur ve transfer araçlarında da verdiği Güvenli Turizm Belgesi benzeri onaylama istekleri salgının süresinin uzaması ve yine riski bundan dolayı farklı alanlarda da arttı.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı kapsamında Bakanlık tarafından sertifika vermek için yetkilendirilen TSE ve RoyalCert Türkiye gibi şirketler de farklı alanlarda işletmelere belge vermeye başladı. Bu çerçevede TSE yayınladığı kılavuzlarla Güvenli Üretim/Hizmet Belgelerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiği protokolle de Okulum Temiz Belgesi’ni hayata geçirdi.

Koronavirüs salgınına karşı güven aşılayan, işletmenin tüm ilgili kriterlere uyduğunu gösteren belgeler, AVM’lerden spor salonlarına, sanayi tesislerinden okullara kadar çok farklı sektörlerde ilgi görüyor.

 

⁃ “Spor salonları ve AVM’lere odaklandık”

 

TSE’nin gıda şirketlerinden eğitim kurumlarına uzanan onaylama proğramına RoyalCert Türkiye de spor salonları ve AVM’lerle katılıyor.

Royalcert Türkiye Genel Müdürü Ömür Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörde en çok Güvenli Turizm Belgesi veren kuruluş olduklarını, otel, yeme-içme ile tur ve aktarım araçlarında bugüne kadar sunulan sertifikaların yarısını kendilerinin verdiğini bildirdi.

Özellikle restoranlarda verdiği sertifikaların yüzde 86’sının kendilerinin olduğunu açıklayan Aydın, kontrol bölümünde uzun yılların getirdiği deneyim yardımıyla turizm dışındaki sektörlerde de benzer uygulamaları yaygınlaştırmaya başladıklarını söyledi.

 

Aydın, söz hususu belgelerin, turizmden sonra endüstriden spor salonlarına, AVM’lerden okullara kadar çok farklı alan ve sektörlerde de alınmaya başlandığını ifade ederek, sertifika yardımıyla hem çalışanlara hem de ziyaretçilere güven aşılandığını vurguladı.

RoyalCert olarak başta AVM, spor salonları ve lunapark gibi sıkça ziyaret edilen sosyal alanlara odaklandıklarını bildiren Aydın, şunları kaydetti:

“Yoğun ziyaretçilerin ve çalışanların olduğu alanlarda amacıylain rahat etmesi ve tedbirlerin tüm kriterlere uygun alınması için güvenli belgeyi vermeye başladık. Farklı sektörlerden ciddi talep alıyoruz. Denetim için bize ulaşan işletme yetkilileri, aldıkları güvenli belge ile müşterileri artırmanın yanı sıra personelin de rahat bir şekilde çalışmasını sağlıyor.”

 

– “32 ülkede S.A.F.E belgesi veriyoruz”

 

Royalcert Global Operasyon Müdürü Carolin Hoefner ise şirketin uyguladığı “İşletmeler İçin Güvenlik Değerlendirmesi-S.A.F.E” uygulamaının bir çatı uygulama olduğunu bildirdi.

Hoefner, bu belgenin, etkinlik gösterdikleri 32 ülkede yalnızca Kovid-19 kriterleri ile alakalı değil, aynı vakitte bir salgın idaresi şeklinde; kalıcı, sistematik bir yaklaşım meydana koyan işletmelere verildiğini belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri