Genel

Koronavirüs salgınında son 24 saat

 Vaka sayıları ABD'de 6 milyon 589 bine, Hindistan'da 4 milyon 562 bine, Brezilya'da 4 milyon 239 bine, Rusya'da 1 milyon 50 bine çıktı.

Abone Ol  
 

ABD’de oluşturulan bir araştırma, Kovid-19 testleri pozitif çıkanların 14 gün evvel bir restoranda yemek yeme ihtimallerinin, test neticesi negatif çıkanların 2 katı bulunduğunu meydana koydu.

Yeni öğretim senesine salgının gölgesinde başlayan ABD’deki üniversitelerde şu ana kadar 90 bine yakın vaka belirleme edildiği belirtildi.

Vaka adedi 4,5 milyonu aşan Hindistan’da oluşturulan son araştırmada, ülkede mayıs ayında 6,4 milyon vakanın bulunduğu tahmininde bulunuldu.

İspanya’da vaka adedi 24 saatte 12 bin 183 artışla son 2,5 ayın en yüksek verisine ulaştı. Ülkede toplam vaka adedi 566 bin 326, can kayıbı 29 bin 747 olarak güncellendi.

Fransa Başbakanı Jean Castex, Kovid-19 hastaları amacıyla izolasyon süresinin 14 günden 7 güne indirileceğini bildirdi. Castex, salgın yönünden kırmızı kategoride yer alan bölgelerin adedinin 42’ye çıktığını belirtti.

Çin, Kovid-19’a karşı burun spreyiyle tatbik edilen bir aşı adayının insanlar üstünde test edilmesini onayladı.

Endonezya’da, Çinli şirkete ait potansiyel Kovid-19 aşısı olan bir gönüllü deneğin testinin pozitif çıktığı bildirildi.

İsrail’de 4 bin 146 kişide daha virüs belirleme edilmesiyle, salgının başından bu yana görülen en yüksek günlük vaka adedi kayda geçerken, Kovid-19 kabinesi, 18 Eylül’den itibaren ülke çapında iki haftalığına karantina uygulanmasını kabul etti. Karantina uygulamasının yürürlüğe girebilmesi amacıyla piyasa günü İsrail Meclisinde yapılması beklenilen oylamadan geçmesi gerekiyor.

Foreign Policy dergisi doğrulusunda hazırlanan ve 36 ülkenin Kovid-19 salgınını ele alma biçiminin değerlendirildiği “COVID-19 Global Response Index” başlıklı raporuna göre, Senegal, salgınla mücadele hususu ile alakalı ABD, Fransa gibi ülkeleri geride bırakarak en başarılı 2. ülke oldu.

Güney Pasifik Okyanusu’ndaki adalar topluluğu Fransız Polinezyası’nda, salgın nedeniyle ilk can kayıbının yaşandığı açıklandı.

Avusturya’da son bir haftada günlük vaka sayılarının 500’ün üstüne çıkması nedeniyle maske tüketiminin daha geniş bir alanda mecburi duruma getirilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, maskenin devlet daireleri başta olmak üzere, okul, gastronomi, alış veriş ve hizmet piyasaında piyasatesinden itibaren tekrar mecburi duruma getirileceği kaydedildi.

İran’ın son 5 aylık dış ticaret hacmi salgının etkisiyle geçtiğimiz senenin aynı devresine göre yüzde 31 azaldı.

Ukrayna Çevre ve Acil Durumlar Komisyonu, ülkede salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle bölgelerin statüleriyle alakalı yeni karar aldı. Karar gereği, 14 Eylül itibarıyla “sarı” bölgeden “turuncu” bölge statüsüne geçecek başkent Kiev’de birtakım Kovid-19 tedbirleri sıkılaştırılacak.

Filipinler Ulaştırma Bakanlığı, toplu taşıma araçlarındaki uzaklık kurallarının hafifletildiğini ve salgının yoğun olarak yaşandığı bu süreçte, trenlere ve uçaklara daha çok yolcu alınmasına izin verildiğini bildirdi.

Singapur Hava Yolları Grubunun (SIA Group) salgın bundan dolayı şirkete bağlı 3 hava yolunda 2 bin 400 çalışanın işine son vereceği bildirildi.

Malezya’da, vaka adedi 182 artarak 9 bin 810’a yükseldi. Son belirtiler rakamlarla Malezya’da 4 Haziran’dan bu yana görülen en yüksek günlük vaka artışı kaydedildi.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia salgın durumunun kötüleşmesine karşın 31 Ekim’de yapılacak genel seçimlerin iptal edilmeyeceğini bildirdi. Tiflis, Rustavi, Kutaisi, Zugdidi, Poti ve Batum kentlerindeki okulların 1 Ekim’e kadar kapalı kalacağını bildiren Gakharia, söz hususu kentlerde uzaktan eğitimin görüleceğini ve Kovid-19 hastaları amacıyla devlet hastanelerinde ayrılan 600 yatak adedinin 3 bine çıkarılacağını aktardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri