Genel

Koronavirüs salgınında son 24 saat

Salgında hayatını kaybedenlerin adedi 910 bine, iyileşenlerin adedi ise 20 milyon 220 bine ulaştı.

Abone Ol  
 

Dünya çapında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşanların sayısı 28 milyon 214 bine yükselirken, salgında hayatını kaybedenlerin adedi 910 bine, iyileşenlerin adedi ise 20 milyon 220 bine ulaştı.

Vaka sayıları ABD’de 6 milyon 550 bine, Hindistan’da 4 milyon 465 bine, Brezilya’da 4 milyon 197 bine, Rusya’da 1 milyon 46 bine çıktı.

ABD’de, salgın nedeniyle uluslararası yolculara yönelik getirilen kısıtlama ve ek sağlık taramalarının kaldırılacağı belirtildi.

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca’nın birlikte ilerlettiği Kovid-19 aşısının, klinik denemelerinin askıya alınmasına rağmen, sene sonuna kadar ya da 2021 başında hazır olabileceği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) salgına karşı küresel aşı ve tedavi programına (ACT Accelerator) 35 milyar dolar daha gerekliliğini söyledi.

İspanya’da son 24 saatte 10 bin 764 vaka kaydedilirken, başkent Madrid’de doktorlar, Kovid-19 vakalarıyla alakalı hastanelerdeki yoğunluğa çözüm bulunmadığı ve taleplerinin dinlenmediği gerekçesiyle 28 Eylül’den itibaren süresiz greve gitme kararı aldı.

Son 24 saatte 9 bin 843 vakanın belirleme edildiği Fransa’da, salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka adedi kaydedildi.

İngiltere, son zamanlarda vaka sayılarında artış kaydedilen Portekiz ve Macaristan’ı “güvenli ülkeler” listesinden çıkarırken İsveç’i listeye dahil etti.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 amacıyla dünya çapında 180 aşı adayının geliştirilme adımında bulunduğunu, bunların 35’nin de insanlar üstünde denenmeye devam ettiğini bildirdi.

DSÖ, insanlar üstünde denenen birtakım aşı adaylarının sonuçlarının sene sonucunda meydana çıkacağını belirtti.

Uluslararası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA), Kovid-19 aşısının geliştirilmesi halinde, dünyaya dağıtılması amacıyla 8 bin kargo uçağına gereksinim duyulacağını açıkladı.

Bosna Hersek, salgın namacıylaiyle 22 Mart’ta kapatılan ülke sınırlarının negatif PCR testi koşuluyla bütün ülke vatandaşlarına açıldığını duyurdu.

Myanmar’da yükselen vakalar nedeniyle ülkenin en büyük şehri Yangon’a bağlı yerleşimlerde karantina ilan edildi. Bu kapsamda Yangon’a bağlı 20 ilçe ve beldede kısmi sokağa çıkma yasağı yapılacağı belirtilirken, besin temini gibi mecburi durumlar dışında evlerin terk edilmemesi uyarısı yapıldı.

Endonezya Ekonomi Bakanı Airlangga Hartarto, Cakarta’da tekrar uygulanacak kapsamlı Kovid-19 kısıtlamalarına dair zaruri hizmet dışındaki iş yerlerinin yüzde 50 kapasite ile çalışmaya devam edebileceğini açıkladı.

Gürcistan’da başkent Tiflis’te ekimde yapılması plan edilen geleneksel “Tbilisoba” bayramı kutlamaları iptal edilirken, Raça-Leçkhumi ve Kvemo Svaneti bölgesinde belirleme edilen 2 köy karantinaya alındı.

Moldova Eğitim, Kültür ve Araştırma Bakanlığından oluşturulan açıklamada, 12 okul ve 60 sınıfın karantinada bulunduğu kaydedildi.

İsrail ile Yunanistan’daki salgında şimdiye kadar görülen en yüksek günlük vaka adedi kayıtlara geçti.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde Kovid-19 hastası 6 aylık bebek hayatını kaybetti.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), salgın nedeniyle bu sene “derin bir resesyon” beklendiğini bildirerek küresel ekonominin yüzde 3,8 daralacağı tahmininde bulundu.

Merkezi Berlin’de belirleme edilen Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW), Alman ekonomisinin salgının neden olduğu  resesyondan beklenenden daha hızlı çıkacağını söyleyerek bu sene GSYH’nin yüzde 6 daralacağı öngörüsünde bulundu.

Milipol Katar 2020, bütün dünyada ve Katar’da vaka adedinin tekrar tırmanışa geçmesi namacıylaiyle Mart 2021’e ertelendi.

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Napoli’nin kulüp başkanı Aurelio De Laurentiis’in Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri