Genel

Koronavirüs salgınında son 24 saat

Dünya çapında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 39 milyon 442 bine, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 106 bine yükseldi. İyileşenlerin sayısı 29 milyon 515 bini aştı.

Abone Ol  
 
100 / 100

Dünya çapında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 39 milyon 442 bine, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 106 bine yükseldi. İyileşenlerin sayısı 29 milyon 515 bini aştı.

Vaka sayısı ABD’de 8 milyon 244 bin, Hindistan’da 7 milyon 421 bin, Brezilya’da 5 milyon 176 bin ve Rusya’da 1 milyon 369 bine çıktı.

ABD’de vaka artışları 41 eyalette yükselmeye devam ederken, ülkedeki vaka sayılarında 3’üncü defa zirvenin görülebileceği belirtildi.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer, Kovid-19 aşısının resmi onay müracaatı için en iyi tahminle kasım ayının üçüncü haftasına kadar bekleyeceklerini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), “Remdesivir” isimli antiviral ilaç ile hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Kovid-19 kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üstünde çok az etkileri bulunduğunu ya da hiç etkileri olmadığını bildirdi.

İtalya Sağlık Bakanı danışmanı Prof. Walter Ricciardi, ülkede salgına dair durumun son derece ciddi bulunduğunu belirterek, virüs yayılımının yüksek bulunduğu yerlerde okul ve üretim hareketlerini sekteye uğratmadan kapanacak yerler belirlediklerini, bulaşma dizininin (Rt) 1’den yüksek bulunduğu yerlerde bölge bazlı kapanışlar söz hususu bulunduğunu dile getirdi.

Almanya’da son 24 saatte 7 bin 334 kişide virüs teşhis edilirken, bu rakam, virüsün ülkede meydana çıktığı günden itibaren “rekor bir rakam” olarak kayıtlara geçti. Alman hükümeti, bütün Hollanda ve Fransa’yı “riskli bölge” ilan etti.

Fas’ta salgın nedeniyle kapatılan camilerin açılmasıyla 7 ay aradan sonra ilk kez cuma namazı kılındı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in sonrasında Finlandiya Başbakanı Sanna Marin de ekibinde bir kişide virüs teşhis edilmesinin sonrasında Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nden ayrıldığını duyurdu.

Çekya ve Slovakya’da ibadethanelere yönelik yeni tedbirler yaşama geçirildi. Buna göre toplu ibadetler 6 kişiyle sınırlandı. Dini düğün ve vaftiz gibi etkinliklerin sınırlı katılımlarla gerçekleştirilebileceği aktarıldı.

Polonya’da yarın itibarıyla restoranların 06.00-21.00 arası hizmet vereceği ve kapasitelerinin yüzde 50’si kadar müşteri kabul edeceği duyuruldu. Önlemler kapsamında toplu taşımada kapasitenin yüzde 30’u kadar hizmet verileceğini ifade edilirken, yüksek öğretim kurumlarının uzaktan eğitime geçeceği ve bütün spor etkinliklerinin seyircisiz gerçekleştirileceği belirtildi.

Slovenya’da hükümet doğrultusundan belirtiler ek tedbirler kapsamında, Orta Slovenya, Gorenjska, Koroska, Zasavje, Posavje, Savinjska ve Güneydoğu Slovenya yerlerinde istisnalar dışında seyahatlere sınırlandırma getirildi. Açık alanlarda da maske takma zorunluluğu kararı alınan Slovenya’da, 10’dan çok insanın bir arada bulunması da yasaklandı.

Sırbistan’da salgının yayılmasına karşı ek tedbirler alındı. Açık alanda da maske takma zorunluluğu getirilen ülkede, mahalli yönetimlere 30’dan çok kişinin bir araya geleceği etkinlikleri yasaklama yetkileri verildi.

Çin’in doğusundaki Çingdao kentinde hafta sonucunda bir hastanede yurt içi kaynaklı vakaların meydana çıkmasının sonrasında bütün şehirde başlatılan toplu test çalışmasında 10 milyondan çok kişiye nükleik asit testleri yapıldığı bildirildi.

Sri Lanka’da bir konfeksiyon fabrikasında teşhis edilen vakaların sonrasında başkent Colombo’da restoranlar ve eğlence bölgeleri ile şehirdeki bütün sinemaların geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

Azerbaycan’da, vaka sayılarındaki artış nedeniyle yeni tedbirler alındı. Karara göre, ülkedeki bütün eğitim ve öğretim kurumları 2 Kasım’a kadar tatil ilan edilirken, Bakü metrosunun 2 Kasım’a kadar çalışmayacağı, devlet kurumları personelinin yalnızca yüzde 30’unun işe gideceği, başka kısmının ise uzaktan çalışacağı açıklandı.

Gürcistan’da hükümetin kararıyla başkent Tiflis ve İmereti bölgesinde restoranlar ve eğlence merkezlerinin bugünden itibaren yalnızca saat 22.00’ye kadar açık kalacağı belirtildi.

Kazakistan’da vaka sayılarının arttığı Akmola ve Kuzey Kazakistan eyaletlerinde karantina önlemleri bugünden itibaren sıkılaştırıldı. 65 yaş üstü yurttaşların sokağa çıkmasına kısıtlama getirildi, taksilerin ikiden çok yolcu taşıması, park ve meydanlarda üçten çok kişinin bir arada gezmesi yasaklandı, hafta sonları toplu taşımanın çalışması askıya alındı.

Ülkede önlemler kapsamında AVM ve besin dışı marketlerin çalışma saati kısıtlandı, açık hava ve kapalı kafelerde koltuk sayısının 50’den 30’a indirilmesi kararlaştırıldı. Hafta sonları ve bayram günlerinde kafeler, yalnızca paket servisi yapabileceği, kapalı pazarlar, spor tesisleri, eğitim merkezleri, turizm firmaları ve başka tesislerin faaliyetinin yasaklandığı bildirildi.

Bosna Hersek’teki Demokratik Eylem Partisinin (SDA) Genel Başkanı ve Halklar Meclisi Başkan Yardımcısı Bakir İzetbegoviç’in Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri