DünyaSağlık

Koronavirüs salgınında son 24 saat

Dünya çapında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 39 milyon 46 bine, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 100 bine yükseldi. İyileşenlerin sayısı 29 milyon 266 bini aştı.

Abone Ol  
 
100 / 100

Dünya çapında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 39 milyon 46 bine, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 100 bine yükseldi. İyileşenlerin sayısı 29 milyon 266 bini aştı.

Vaka sayısı ABD’de 8 milyon 156 bin, Hindistan’da 7 milyon 309 bin, Brezilya’da 5 milyon 141 bin ve Rusya’da 1 milyon 354 bine çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) üst seviye istihbarat yetkililerinin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) doğrultusundan bağışlanmak dilenen Çin yapımı Kovid-19 tanı kitlerinin alınmasını, yaptığı uyarılarla engellediği bildirildi.

ABD’de Demokrat Başkan Yardımcısı adayı Kamala Harris, ekibinde iki kişide virüs teşhis edilmesinin ardından, seyahatlerini askıya aldı.

Hindistan’da salgın nedeniyle kapatılan sinema salonları, 7 ay aradan sonra yeniden hizmet vermeye başladı.

Rusya’da Moskova Belediyesi, salgın tedbirleri kapsamında, yurttaşların şehirdeki gece kulüplerine giriş için izin alması tarafında karara vardı.

İspanya Sağlık Bakanı Salvador İlla, ülke olarak salgının bulaşma civarında en yüksek riskte bulunduklarını belirterek, “İspanya’nın yerel ortalaması, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin Kovid-19’da teşhis ettiği acil sınır durumunun dört katı.” dedi.

AB’nin salgın için hazırladığı, ortak kriterlerin belirlendiği seyahat kısıtlamaları haritasında bütün İspanya “kırmızı” renkle, en riskli bölgeler arasında yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, günlük vaka sayılarının Avrupa’da “katlanarak arttığı” uyarısında bulunarak, “Kısıtlayıcı tedbirlerin hızlandırılmasının tam süreyi ama tam karantina (sokağa çıkma yasağı) ise en son çare. Neyin yapılabileceğini ve yapılması gerekliliğini mart ayından çok daha iyi biliyoruz.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) delegesi ülkelerin liderleri, çoğunluklu olarak yükselen vakalar nedeniyle alınan tedbirler ve Brexit ardından İngiltere-AB ilişkileri gündemiyle toplandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ekibinden bir kişinin testinin pozitif çıkması nedeniyle AB Liderler Zirvesi’nden ayrıldı.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülkenin birtakım mekanlarındaki durumun “ciddi” bulunduğunu belirterek, Londra’nın yanı sıra York ve Essex’in de aralarında bulunduğu 9 şehirde, ikinci adım kısıtlamaların uygulanacağını duyurdu.

İngiltere; İtalya, Vatikan ve San Marino’dan gelecek yolculara 14 günlük karantina şartının uygulanacağını duyurdu.

İran Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanlık Heyeti Üyesi Muhammed Ali Muhsini Bendpey, ülkede salgın kaynaklı gerçek ölüm sayılarının, belirtiler rakamlardan çok daha çok bulunduğunu söyledi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ikinci dalganın etkili olmaya başladığı Avrupa’da, birtakım ülke ve şehirlerde virüsün çok hızlı yayıldığını belirterek, bu amaçla çok sert tedbirleri yadım geçirmek mecburiyetinde kaldıklarına ilgi çekti.

Kurz, ”Durum çok ciddi, herkes doğrultusundan bunun açıkça anlaşılması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Almanya’da, son 7 günde 100 bin nüfus başına vaka sayısının 50’yi aştığı şehir ve ilçelerde, tedbirlerin sıkılaştırılacağı açıklandı.

Tayvan’da üç dakikada sonuç veren Kovid-19 testi geliştirildi. Yüksek hassasiyetli biyomedikal algılama teknolojisine sahip test kitinde biyosensör çip bulunduğu belirtildi.

Hong Kong ve Singapur, seyahat bağlantılarını yeniden kurarak, salgına karşı tedbir olarak yolcuların karantinaya alınmasına lüzum kalmadan hava yolculuğuna devam etme kararı aldı.

Bilim insanları, salgınla mücadelede toplumsal bağışıklık yöntemine ilginin yeniden arttığını belirterek, bu yolla salgını durdurmaya çalışmanın “çok tehlikeli bir yanlış” bulunduğu uyarısında bulundu.

Video paylaşım sitesi YouTube, salgına karşı tasarlanan aşı adayları hakkında yanıltıcı veriler yayan videoları engelleyeceğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunun Fransa’nın Strazburg şehrinde yapılmasına yönelik planlar, yükselen vakalar nedeniyle iptal edildi.

Uluslararası Judo Federasyonu (IJF), salgın nedeniyle ara verdiği uluslararası yarışma takvimini 8 ay sonra Budapeşte Grand Slam ile başlatacağını duyurdu.

Salgın nedeniyle 7 aydır oynanmayan Arjantin’deki futbol liglerinin, 30 Ekim’de başlayacağı belirtildi.

İtalyan motosikletçi Valentino Rossi, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri