Ekonomi

Koronavirüs Nedeniyle Büyük Zam!

Kuşadası ve Marmaris gibi tatil bölgelerinde büyük bir fiyat artışının yaşanması yazlıkçıları vazgeçirmedi, boş yazlık kalmadı

Abone Ol  
 
69 / 100

Yaz sıcaklarının artması ile beraber tatile çıkmak isteyen vatandaşlar otel gibi toplu kalınan yerlerden ziyade müstakil evleri tercih etmeye başlayınca Kuşadası ve Marmaris gibi tatil bölgelerinde hem büyük bir fiyat artışı yaşandı hem de bu fiyat artışına rağmen boş yazlık kalmadı.

2019 yılının son günlerinde ortaya çıkan ve 2020 yılının Mart ayı itibariyle Türkiye’de görülmeye başlanan koronavirüs pandemisi sebebiyle Haziran ayına dek büyük oranda evde kalındı ve çok gerekmedikçe dışarıya çıkılmadı. Ancak 1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme adımlarının atılmaya başlanması ve yaz aylarının da gelmesi ile beraber tatil bölgeleri dolmaya başladı. Normalleşme sürecinde insanlar otel yerine müstakil ev seçeneğine yönelmeye başlayınca da bu evlerin fiyatlarında geçtiğimiz seneye göre büyük bir artış meydana geldi.

Edinilen bilgiler ışığında Aydın’ın Kuşadası ve Muğla’nın Marmaris gibi tatil bölgelerinde boş yazlık kalmadığı öğrenildi. Bu anlamda Kuşadası içerisinde geçtiğimiz yıl günlük olarak 1200 liradan kiralanan havuzlu villanın fiyatı bu sene 2 bin 500 liraya, Marmaris’te geçen sene 800 ve 1000 lira arasında kiralanan villaların fiyatı ise özellikleri ışığında 1.500 ile 6 bin arasında fiyatlara kadar yükseldi.

Koronavirüs Nedeniyle Büyük Zam! 2 – mustakil ev

Otel Yerine Müstakil Ev Tercihi

Koronavirüs pandemisinin ortaya çıkardığı yeni hassasiyetler ışığında tatil yapmak isteyen vatandaşlar kalabalık otellerden ziyade müstakil evlere yöneliyor. Daha izole bir tatil süreci yaşamak için havuzlu ve bahçeli müstakil evlere olan talepte büyük bir artış yaşanırken bu durumda evlerin kira fiyatlarında yoğun bir artışa neden oldu.

Kuşadası içerisindeki Sahil Siteleri, Davutlar Mahallesi ve Kadınlar Denizi gibi mevkilerdeki evlerin günlük kira fiyatları geçtiğimiz senenin fiyatlarına göre iki katına kadar yükselirken, Marmaris’te de aynı şekilde artış gözlemlendi. Dubleks ve havuzlu bir villanın geçtiğimiz seneki günlük kira fiyatı 800 – 1000 lira arasında değişirken bu sene aynı özelliklere sahip bir villa ise 1500 ve 6 bin lira arasında kiraya verilmeye başlandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri