GenelSağlık

Koronavirüs hastalarının destekçisi ‘virüsü yenenler’ oldu

Herhangi bir hastalıktan iyileşmiş kişilerin kanından elde edilen plazma tedavisinden Kovid-19 salgını sürecinde de yararlanılıyor.

Abone Ol  
 

Herhangi bir hastalıktan iyileşmiş bireylerin kanından elde edilen plazma tedavisinden Kovid-19 salgını sürecinde de yararlanılıyor.

Türk Kızılay, çalışma kapsamında 1 Nisan’dan bu yana kritik halde olan hastalarda kullanmak suretiyle Kovid-19’u yenen şahıslardan bağış yolu ile kan plazması topluyor.

İyileştikten en az 14 gün sonra 10’ar gün arayla bağış yapabilen bir immün plazma bağışçısından sağlanan plazmalar, 8 şahıs için deva olabiliyor.

AA muhabirinin Türk Kızılaydan aldığı bilgiye göre, salgın sürecinde Türkiye’de hastalığı yenmiş 10 bin şahıstan alınan 19 bin 500 ünite plazma bileşeni, 388 hastaneye gönderildi.

Durumu kritik olan hastalara destek olmak isteyen 13 bin 744 aday da karantina ve test sonucunun beklenmesi gibi süreçler nedeniyle immün plazma bağışçısı olmak için bekliyor.

Plazma bağışı için süreci tamamlamış 2 bin 100 şahsa de randevu verildiği belirtildi.

Kerem Kınık’tan teşekkür

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, AA muhabirine, Sağlık Bakanlığı özcülüğünde Türkiye’nin immün plazmanın destekleyici tedaviyi dünyada ilk başlatan ülkelerden biri olduğuna ilgi çekti.

Türk Kızılayın kan bağışı konusu ile ilgili on senelere uzanan tecrübeye sahip olduğuna işaret eden Kınık, “Tecrübemiz ve yurt çapındaki bağış ağımızla bu alanda da derhal vazife üstlendik. Kendisi iyileştikten sonra bir başkasının iyileşmesi için plazma bağışlayan herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bağışçılar ve tedavi süreci

Tam kan bağış şartlarını taşıyan kişilere, Kovid-19’u geçtikten sonra Türk Kızılay yetkilileri doğrultusundan ulaşılıyor.

Gerekli başka şartların sağlanması halinde bağışçılardan plazma bağışı kabul edilebiliyor ve hastanelerden gelen talepler tarafında plazma ürünlerinin aktarımı gerçekleştiriliyor.

Uygun olan bağışçı adaylarından aferez isimli yöntemle bağışçının kanında tespit edilen ve hastanın gereksinimi olan kan bileşenleri 45-60 dakika içinde alınıyor.

Kana yapılan laboratuvar testlerinden sonra bileşenler, Kovid-19 hastasının tedavisinde kullanılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri