Sağlık

Koronavirüs Aşısında Son Safha

Söz konusu koronavirüs aşısı 30 bin insan üzerinde denenecek!

Abone Ol  
 
69 / 100

Koronavirüsün en fazla etkilediği ülke olan ABD’de insanlar üzerinde testleri devam eden koronavirüs aşısında son safhaya gelindi. Aşının denemesinin yapıldığı gönüllü kişilerin kanında koronavirüsün etkisini yok eden antikorların geliştiği belirtildi.

ABD’de denemeleri insanlar üzerinde gerçekleştirilen korona virüs aşı çalışmalarında son aşamaya gelindiği açıklandı. New England Journal of Medicine adlı bir ABD dergisinde yayımlanan araştırmada, ABD menşeli ilaç şirketi Moderna’nın Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile yaptığı iş birliği sonucunda geliştirilmiş olan ve 45 adet gönüllü insan üzerinde denenen aşının, korona virüse karşı bağışıklık sağlama hususunda ümit veren sonuçlar ortaya çıkardığı kaydedildi.

Koronavirüs Aşısında Son Safha 2 – koronavirus asisi

Virüs Etkisini Yok Eden Antikorlar

Söz konusu aşı denemesinin gerçekleştirildiği kişilerin kanında koronavirüse yakalanıp sonrasında iyileşen insanların kanındaki orana yakın seviyede antikor gelişiminin gözlendiğini belirten araştırma sonuçlarında, denekler üzerinde zarar verici seviyelerde bir yan etkinin de ortaya çıkmadığı kaydedildi. Ayrıca deneklerin yarısından çoğunun grip benzeri belirtiler sergilediği, söz konusu durumun baş ağrısı, yorgunluk, ateş gibi diğer aşı semptomları ile benzerlik gösterdiği ve bu bağlamda olağan dışı bir durumun olmadığı belirtildi.

Potansiyel koronavirüs aşısı kapsamında yürütülen çalışmaların son safhasına ise 27 Temmuz günü itibariyle geçilecek ve söz konusu aşı 30 bin insan üzerinde denenecek. 30 bin kişi gibi oldukça geniş bir kitleyi kapsayacak olan çalışmanın, korona virüse karşı yürütülmüş olan en geniş kapsamlı çalışma olacağı belirtiliyor.

İlk olarak genç yetişkin gruptaki insanlar üzerinde denemesi yapılan aşının, 27 Temmuz tarihinden geçilecek olan son aşama ile beraber yaşlı yetişkinler ve kronik hastalığı bulunan insanlar üzerinde de deneneceği açıklandı. Bu bağlamda son aşama neticesinde elde edilecek olan sonuçların korona virüsün geleceği adına büyük bir önem taşıdığı belirtilirken, olumlu sonuçlar çıkması haline virüse büyük oranda çözüm geliştirilmiş olacağı kaydediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri