Sağlık

Koronavirüs Akciğer Dışında da Tutunabiliyor

Covid-19 Virüs Salgını Danışma Kurulu Üyesi, Koronavirüsün kalp, karaciğer, böbrek, cilt ve nörolojik olarak da tutunabildiğini belirtti!

Abone Ol  
 
69 / 100

Akdeniz Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, yapılan son araştırmalar ışığında koronavirüsün yalnızca akciğerde değil, kalp, karaciğer, böbrek, cilt ve nörolojik olarak da tutunabildiğinin saptandığını açıkladı. Prof. Dr. Yalçın, söz konusu belirtileri olan kişilerin de inceleme altına alınmasının gerekli olduğunu belirtti.

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan ve Covid-19 Virüs Salgını Danışma Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, ABD içerisinde sürdürülen korona virüse karşı çalışmalar hakkında detaylı olarak bilgi paylaşımında bulundu.

Koronavirüsün en güçlü belirtisinin akciğer tutunması olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yalçın, son yapılan araştırmalar ışığında yalnızca akciğerde değil, kalp, karaciğer, böbrek, cilt ve nörolojik olarak da tutunmanın oluşabileceğinin saptandığını açıkladı. Yalçın, söz konusu belirtileri taşıyan kişilerin de korona virüs kapsamında araştırılması gerektiğini belirtti.

Koronavirüs Akciğer Dışında da Tutunabiliyor 2 – ata nevzat yalcin

Enfeksiyona Neden Olabiliyor

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan ve Covid-19 Virüs Salgını Danışma Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, şimdiye dek koronavirüs salgını kapsamında çoğunlukla akciğer tutunumları ile karşılaşıldığını ancak ABD’de yapılan son araştırmalar ışığında kalp, karaciğer, böbrek, cilt ve nörolojik olarak da virüsün tutunabildiğine dair verilerin ortaya çıktığını belirtti.

Söz konusu akciğer dışı tutunmaların beyin iltihabı, inme, kan damar sisteminde pıhtı gibi pek çok ciddi rahatsızlığa neden olabildiğinin saptandığını belirten Yalçın, bu sebeple korona virüs testlerinin söz konusu kalp, böbrek, karaciğer, cilt rahatsızlıkları gibi konularda belirti gösteren vatandaşlara yönelik genişletilmesi gerektiğini kaydetti. ABD’de sürdürülen araştırmaların henüz laboratuvar düzeyinde olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, ülkemizde söz konusu akciğer dışı tutunmalar ile ilgili fazla bilgi yer almadığını ve bu alanda daha çok araştırma yapmak gerektiğini belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri