Ekonomi

Korona Virüsün Faturası 20 Milyar TL’yi Aştı

Koronavirüs fon faturası 20 milyar tl'yi geçti

Abone Ol  
 

Korona virüs salgını sebebiyle İşsizlik Sigortası Fonu kapsamındaki prim gelirlerinde ciddi oranda düşüş yaşanırken harcamalar ise önemli ölçüde arttı. Fon tarafından çalışanlara üç aylık dönemde yapılan ödemeler 17.1 Milyar TL seviyesine ulaştı. Prim gelirlerinde ortaya çıkan düşüş ile beraber korona virüs salgınının fon için toplam faturası 20 Milyar TL’yi aştı.

İşsizlik Sigortası Fonu adı verilen sistem 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren ve emekli olma yaşını kademeli bir şekilde artıran 4447 sayılı Kanun ile beraber hayatımıza girdi. Fon kapsamında 2000 senesinin Haziran ayından itibaren primler kesilmeye başladı.

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ilk işsizlik ödeneği 2002 senesinin Mart ayı içerisinde  kesildi. Mart 2002 döneminden korona virüs salgınının Türkiye’de başladığı Mart 2020 dönemine kadar 7 milyon 928 bin kişi için toplamda 33.4 milyar TL işsizlik ödeneği sağlandı.

Korona Virüsün Faturası 20 Milyar TL’yi Aştı 2 – koronavirus fon 2

465 Bin Kişi Yararlanıyor

Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren ülke geneline işten çıkarma kavramı yasaklandığı için salgın sürecinde işsizlik ödeneği alan vatandaş sayısında da azalma meydana geldi. Mart ayı içerisinde 594 bin seviyesinin üzerinden seyreden işsizlik ödeneği alanların sayısı Haziran ayı itibariyle 465 bin seviyesinin altına düştü.

1 Haziran tarihinden itibaren küresel ölçekte pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de normalleşme adımları kademeli olarak atılmaya başlanmış ve iş hayatı eski düzenine döndürülmeye çalışılmıştı. Yaklaşık bir buçuk aylık normalleşme sürecini tamamladığımız şu günlerde ekonomik değerlerin pozitif gelişmeler gösterdiğini söylemek mümkün. Üretimin, ticaretin ve tüketimin korona virüs salgın öncesi değerlerine yavaş yavaş dönmesi ile hem vatandaşların hem de işletmelerin ekonomik durumu da iyileşmeye başlıyor. Bu süreçte devlet yönetimi tarafından kredilerde düşük faiz oranı, işten çıkarma yasağı, esnaflar için özel kredi gibi çeşitli desteklerin sunulması ise söz konusu pozitif gelişmelerin ve hızlı toparlanmanın altında yatan temel etken olarak görülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri