Ekonomi

Korona Virüsün Etkisiyle Hazine Nakit Dengesinde Açık

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Haziran ayına dair nakit verileri açıklandı!

Abone Ol  
 

Mart ayından bu yana tüm dünyada olduğu gibi korona virüsün sağlık alanındaki etkisinin yanında ekonomik etkileri ile de mücadele etmeye devam eden Türkiye’de Haziran ayı kapsamında elde edilen veriler ışığında hazine nakit dengesinde 26 milyar 758 milyon TL değerinde açık verildiği gözlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından Haziran ayına dair nakit gerçekleşme verileri açıklandı. Söz konusu verilere göre 4 aydır korona virüsün ekonomi alanında yarattığı negatif etkilerle boğuşan ülkemiz nakit dengesi açısından açık verdi. Bu verilere göre geçtiğimiz ay hazinenin sahip olduğu nakit gelirleri toplamda 61 milyar 444 milyon TL, nakit giderleri ise 89 milyar 452 milyon TL olarak saptandı. Faiz dışı giderler 83 milyar 228 milyon TL, faiz kapsamındaki ödemeler ise 6 milyar 224 milyon TL olarak kayıtlara geçti. Bu kapsamda faiz dışı dengenin ise 21 milyar 784 milyon TL değerinde bir açık verdiği gözlendi.

Korona Virüsün Etkisiyle Hazine Nakit Dengesinde Açık 2 – hazine maliye bakanlıgı

26 Milyarlık Açık

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Haziran ayına dair nakit verilerinin açıklanması ile birlikte hazinenin söz konusu Haziran ayı nakit dengesi kapsamında 26 milyar 758 milyon TL değerinde bir açık verdiği öğrenildi.

Haziran ayına dair devirli – garantili borç geri dönüşü ise 92 milyon TL olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı kayıtlarına geçti. Korona virüs salgın sürecinin küresel ölçekte yarattığı olumsuz etkilere paralel olarak daha da artan kur farkı nedeniyle ortaya çıkan 599 milyon TL değerindeki artış da göze açıklanan veriler kapsamında göze çarpan bir diğer unsur oldu. Bahsi geçen Haziran ayına dair hazine verileri kapsamında kasa ve banka net hesabında da 26 milyar 286 milyon TL değerinde bir azalma gözlemlendi.

Her ne kadar 1 Haziran tarihinden itibaren ülkemizde normalleşme adımları uygulanmaya başlasa da ekonominin ve iş dünyasının tam anlamıyla korona virüs  öncesi verilerine dönüş yapabilmesi ve hazine değerlerinde pozitif yönlü hareketlenme için pandeminin etkisinin tamamen geçmesi gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri