Ekonomi

Korona Virüs Sürecinde Endişe mi Beklenti mi?

Korona Virüs sürecinde uluslararası politikalar da küresel piyasaları etkilemeyi sürdürüyor!

Abone Ol  
 

Küresel piyasalarda korona virüs salgını ile ilgili ikinci dalga oluşabileceği endişeleri ve normalleşme adımları ile birlikte göz önüne çıkmaya başlayan pozitif veriler ve devlet teşviklerine dair olumlu beklentilerin rekabeti içerisinde dalgalı bir seyir izleniyor. Bugün itibariyle de hareketlenmeye başlayan veri takvimi ile beraber küresel piyasalardaki yön arayışının devam etmesi bekleniyor.

Küresel ölçekte korona virüs salgını bulaşan insan sayısı 12 milyon dolaylarını aşmış durumdayken, 2019’un son ayından bu yana virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı da 550 bin seviyesine dayanmış görünüyor. Mart ayından bu yana salgının merkezi ve en fazla ölüm yaşanan ülke konumunda olmayı sürdüren ABD’deki toplam vaka sayısı ise 3 milyon 123 bin dolayına ulaştı. Çin’de ise korona virüs ile ilgili 9 yeni vaka tespit edildi.

Korona Virüs Sürecinde Endişe mi Beklenti mi? 2 – libya

Libya ve Suriye Meseleleri de Piyasaları Etkiliyor

Korona virüs salgınına paralel olarak bir şekilde sürdürülen uluslararası politikalar da küresel piyasaları etkilemeyi sürdürüyor. Bu bağlamda Libya ve Suriye meselelerine dair son zamanlarda ciddi bir haber trafiği yaşanırken, ABD ve Çin arasındaki ekonomik ve ticari gerilimi tırmandıran birtakım gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. Çin hükümeti, ABD’yi Dünya Sağlık Örgütü bünyesindeki çalışmaları baltalamak ve gelişmekte olan ülkeleri olumsuz anlamda etkilemek hususunda suçlamayı sürdürüyor.

Jeopolitik bağlamdaki risk algısı ve korona virüs salgını kapsamında ortaya çıkan ikinci dalga endişeleri ile beraber yatırımcılar söz konusu kaotik atmosfer içerisinde güvenli bir liman aramaya devam ediyor. Bu nedenle de an itibariyle altının ons fiyatı 2011 yılının Eylül ayından bu yana ilk kez 1800 dolar üzerinde işlem görüyor. Brent petroldeki varil fiyatları ise dün 43 doların üzerine çıkmasının ardından bugün yatay bir seyir takip ediyor.

Hem korona virüs salgınının halen devam eden etkisi hem de gergin uluslararası atmosfer içerisinde küresel piyasalardaki dalgalı seyrin uzun bir süre daha devam edeceği öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri