Ekonomi

Korona Virüs Sonrasında Talep Krizi Bekleniyor

Koronavirüs ekonomik tedbirleri için yeni öneriler geldi.

Abone Ol  
 

Çalışmalarını ABD’de bulunan Columbia Üniversitesi bünyesinde devam ettiren Türk Prof. Dr. Ceyhun Elgin, dünya genelinde korona virüse karşı alınan ekonomik önlemler ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Elgin, düşük faizli kredi yönteminden ziyade istihdamı korumayı hedefleyen politikalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından son zamanlarda pozitif ekonomik veriler açıklanmaya devam ediyor. Söz konusu kurumlar bu sene sonu için pozitif bir büyüme bekliyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde görevli Prof. Dr. Ceyhun Elgin, reel sektör dinamiklerinde bazı sorunların göze çarptığını vurguladı. Gün itibariyle ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarını devam ettiren Elgin, Türkiye’nin reel sektör dinamiklerine bakıldığı takdirde dış ticaret açığında büyüme gözlendiğini ve turizmdeki tablonun çok parlak olmadığını söyledi. Ülkemizin en önemli ticaret ortaklarından Avrupa’nın ise ciddi bir kriz yaşadığını belirten Elgin, bu veriler ışığında korona virüs sonrası dönemde özellikle talep alanında kriz yaşanabileceğini açıkladı.

Korona Virüs Sonrasında Talep Krizi Bekleniyor 2 – korona ekonomi 2

Salgın Tüm Sektörleri Vurdu

Mevcut ekonomik durum ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulunan akademisyen Ceyhun Elgin, salgının temizlik – hijyen ve gıda gibi sektörler haricindeki tüm sektörleri oldukça kuvvetli ve olumsuz bir şekilde vurduğunu hatırlatarak, tüm dünyada olacağı gibi Türkiye’de de ekonomik göstergelerde 2020 özelinde yüzde 5 ile yüzde 7 arasında bir küçülme yaşanabileceğini belirtti. Söz konusu küçülme eğiliminin, salgından en ciddi şekilde etkilenen turizm, taşımacılık gibi sektörlerde çok daha güçlü olacağını ekleyen Elgin, söz konusu sektörlerdeki işletmelerin bir şekilde ekonomik anlamda hayata tutunabilmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyabileceklerini açıkladı. Bu sebeple istihdam desteklerine ek olarak KOBİ’lere de destek verilmesi gerektiğini belirten Ceyhun Elgin, bahsi geçen ekonomik destek sağlandığı takdirde korona virüs sürecinin en az kayıpla atlatılacağına inandığını kaydetti. Elgin, ekonomi ile ilgili daha sağlıklı verilerin normalleşme süreci ilerledikçe ortaya çıkacağını belirtti.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri