Sağlık

Korona Virüs Normalleşme Sürecinde Sağlık Çalışanları

Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarına yönelik bazı düzenlemeler yaptı!

Abone Ol  
 

Sağlık Bakanlığı tarafından normalleşme dönemi kapsamında Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberinde düzenleme yapıldığı duyuruldu. Bazı yeni başlıklarında da ilave edildiği rehberde sağlık çalışanlarına ve hastanedeki genel kurallara yönelik kararlar alındı. Normalleşme sürecinde sağlık çalışanlarının nasıl bir yol izleyeceğine dair detaylar haberimizde…

Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi kapsamında bazı düzenlemeler yapıldığı açıklandı. Yeni düzenlemeler ışığında söz konusu rehbere korona virüs salgınının kapsamına dair bazı yeni başlıklar ilave edildi. Bunun yanında normalleşme sürecinde sağlık çalışanlarının nasıl bir çalışma tarzı izleyeceğine dair de açıklamalar getirildi. Bu kapsamda sağlık çalışanları hem bazı haklara hem de bazı sorumluluklara kavuştu.

Korona Virüs Normalleşme Sürecinde Sağlık Çalışanları 2 – saglik bakanligi

Zorunlu Olmadıkça Seyahat Yok

Yeni yayınlanan Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi kapsamında normalleşme süreci çerçevesinde yeni düzenlemelerin getirilmesi kararı verildi. Buna göre sağlık çalışanları, korona virüs salgını devam ettiği sürece zorunlu olmadıkça riskli bölgelere seyahat etmeyecek ve sağlık kurumlarında düzenli ve sık bir şekilde temizlik gerçekleştirilecek. Sağlık çalışanları tarafından sıklıkla tercih edilen malzemelerin her yeni kullanım öncesinde temizlenmesine azami ölçüde önem verilecek.

Sağlık kurumlarındaki acil bölümlerine giriş yapan hastaların genel bir yoğunluğa sebep olmaması tüm önlemler alınacak. Bu kapsamda bekleme odasında bulunan kalem, dergi, gazete vb. eşyalar tamamen kaldırılacak.

Refakatçilere Sınırlama

Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi kapsamında yalnızca sağlık çalışanların uyması gereken konularda değil hastanelerde uygulanması gereken genel kurallar ile ilgili de bazı kararlar alındı. Buna göre toplum sağlığı merkezleri, ilçe sağlık müdürlükleri ve buna bağlı sağlık kuruluşlarında her 4 metrekarelik alanda 1 insan düşecek biçimde düzenleme gerçekleştirilecek. Özel olarak 18 yaş altındaki, 65 yaşın üstündeki ve engelli kişiler için birden çok refakatçi kabulü yapılmayacak.

Normalleşme adımları ile beraber ekonomide belirli bir toparlanma meydana gelirken aynı ivmenin sağlık alanında ortaya çıkması için yapılan söz konusu düzenlemeler çerçevesinde, salgının yayılma hızının düşürülmesi ve riskin azaltılması amaçlanıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri