Sağlık

Korona Virüs Aşısında İlk Aşama Tamam

Koronavirüs aşısında önemli gelişmeler

Abone Ol  
 
54 / 100

Mart ayından bu yana dünya çapında etkisini devam ettiren korona virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. İngiltere’de devam eden çalışmalarda insanlar üzerinde yapılan klinik deneyler başarılı sonuçlar verdi.

Imperial College London bünyesi tarafından yürütülen korona virüse karşı aşı çalışmalarında 15 gönüllü insan üzerinde gerçekleştirilen klinik deneylerin başarılı sonuçlar verdiği ve yeni geçilen aşama kapsamında 18 – 75 yaş aralığındaki 105 adet gönüllü kişi üzerinde deneylerin yapılacağı açıklandı.

Gerçekleştirilen deneyler kapsamında, korona virüse karşı geliştirilen aşının insan vücudu üzerindeki etkileri ve insan vücudunda üretilen antikor miktarı gözlemleniyor. Aşı geliştirme çalışmaları kapsamında ise söz konusu adayın enfeksiyonu tam anlamıyla engelleyip engellemediğinin netlik kazanması için çok erken olduğu belirtildi.

Korona Virüs Aşısında İlk Aşama Tamam 2 – korona asisi 2

Çok Önemli Adım

İngiltere’de Imperial College London bünyesi tarafından sürdürülen korona virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarının ve şimdiye dek gelinen aşamanın önemli bir süreç olduğunu belirten Profesör Robin Shattock, yeni aşama ile beraber sonuçların daha net ortaya çıkmaya başlayacağını kaydetti. Shattock tam olarak kesin sonuçların elde edilebilmesi için daha büyük ve kapsamlı klinik çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

2019 yılının son günlerinde Çin’de ortaya çıkmasının ardından 2 – 3 aylık bir süre içerisinde Avrupa ve ABD başta olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını küresel ölçekte etkisini sürdürmeye ve can almaya devam ediyor. Virüsün baştaki merkezi Avrupa olurken bu durum şimdi ABD ve Brezilya eksenine kaymış görünüyor. İngiltere de Mart ve Nisan ayları kapsamında korona virüs pandemisinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alırken, virüse karşı aşı çalışmaları da ülkede tüm hızıyla devam ediyor. Imperial College London bünyesinde yürütülen çalışmalarda ilk aşama geçildi. Bundan itibaren daha geniş ve kapsamlı denekler üzerinde aşı çalışmaları devam ettirilecek ve onlarda ortaya çıkan yan etkiler ve antikor düzeyleri inceleme altına alınacak.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri