Ekonomi

Konut satış adedi 9 ayda 1,2 milyona yaklaştı

Bu senenin Ocak-eylül döneminde ülke çapında satılan konut sayısı 1 milyon 161 bini aştığını belirten sektör temsilcileri, faiz yükselişine karşın eylülde talebin canlılığını koruduğunu bildirdi.

Abone Ol  
 
42 / 100

Bu senenin Ocak-eylül döneminde ülke çapında satılan konut sayısı 1 milyon 161 bini aştığını belirten sektör temsilcileri, faiz yükselişine karşın eylülde talebin canlılığını koruduğunu bildirdi.

TÜİK konut satış istatistiklerine göre, ülke çapında eylülde satılan konut sayısı geçtiğimiz senenin aynı ayına göre yüzde 6,9 azaldı. Ocak-eylül döneminde ise satışlar yüzde 34,2 artarak 1 milyon 161 bin 278’e ulaştı.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, mevzuya dair AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağustos başından itibaren konut kredi faizlerinin yüzde 1’in üstüne çıkmasıyla bu rakamları beklediklerini söyledi.

Kamunun sağladığı teşviklerin bitmesi ve faizlerin yükselmesine karşın konutta talebin sürdüğünü dile getiren Elmas, “En büyük kayıp ipotekli satışlarda yaşandı; ipotekli satışlar yüzde 38,5 azalışla 35 bin 576 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise yüzde 26 oldu. Buradaki kayıp faizdeki artıştan kaynaklanıyor.” dedi.

Elmas, konutta bütün dikkatlerin ipotekli satışlara çevrildiğini yalnız peşin alan mühim bir kitlenin bulunduğunu kaydederek, bu alanda yüzde 13,6 artış yaşandığını bildirdi.

Altan Elmas, “Satışlarda düşüş var yalnız bu seviyedeki satış rakamları piyasada hala talep olduğunu gösteriyor. Satın alma iştahını en iyi sahadan ölçüyoruz. Sahadan aldığımız verilerle istatistikleri yan yana koyduğumuzda talebin devam ettiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Son bir senede hem birinci hem de ikinci elde ciddi stok erimesi yaşandığını açıklayan Elmas, “Şimdi bundan sonra önümüzdeki dönemde arz eksikliğini, yeni başlayacak projeleri konuşmaya başlayabiliriz.” ifadesini kullandı.

Elmas, inşaatın istihdama katkısının arttığını, temmuzda inşaat sektöründeki istihdam sayısının geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre 114 bin kişi artarak 1 milyon 669 bine yükseldiğini sözlerine ekledi.

– “Kamu bankaları, faiz cephesinde yalnız kaldı”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise konut gereksinimi olan yurttaşların faiz yükü altında ezilmesini istemeyen devletin kamu bankaları öncülüğünde başlattığı olumlu sürecin, özel finans kurumlarının destek vermemesi nedeniyle etkisini yitirmeye başladığını söyledi.

Durbakayım, “Kamu bankalarının yalnız kalmasına ve faizlerinin yeniden yükselme eğilimi göstermesine bağlı olarak eylülde yaşanan yüzde 6,9 daralma, beklentimizin çok altında kaldı. Bunun esas nedeni, çoğu kurumsal konut üreticilerinin öz sermayelerinden destek sunarak faiz yükünün büyük bir bölümünü üstlenmesidir.” dedi.

Konutta kullanılan kredinin 250 alt sektörü besleyen inşaata direkt reel katkı sunduğunu altını çizen Durbakayım, “Türkiye ekonomisinin yeniden eski gücüne kavuşması ve çarkların dönmesi için kamu bankaları aracılığı ile devletin yaktığı kıvılcıma özel bankalar ve firmalar da destek vermeli.” diye konuştu.

– “Faizler yükselmesine karşın talep devam ediyor”

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş da senenin 9 ayında 1 milyon 161 bin 278 konut satıldığını belirterek, faiz oranlarındaki yükselişin son dönemdeki agresif yükselişi durdurduğunu söyledi.

Türkiye’de konuta talebin hız kesmeden devam ettiğini, faizlerin yükselmesine karşın aylık bazda 100 binin üstünde satış gerçekleştiğini dile getiren Akkuş, “Yıl sonucunda başta pandemi olmak üzere bütün olumsuz ilerlemelere karşın 1,4 milyon adet konut satışı bekliyoruz.” dedi.

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır ise TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, eylülde satışlar bir oran düşse de 9 aylık yükselişin yüzde 34,2 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Yeni bir düşük kredi vasıtası ile satışların yeniden agresif artışa geçeceğini dile getiren Bahadır, yeni kampanya olmasa dahi faizlerin yüzde 1’in altında olması gerekliliğini vurguladı.

Bahadır, 9 aylık yüksek satışın stokları erittiğini kaydederek, şirketlerin gündeminde yeni projelerin yer almaya başladığını, gelecek senesi yeni projelerle karşılayacaklarını anlattı.

– “Artan faiz oranlarından etkilendi”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık da hazirandan bu yana geçtiğimiz 3 ayda rekor kıran satışların, eylülde artışa geçtiğimiz faiz oranından etkilendiğini belirterek, senenin geride kalan döneminde konut satışında sahip olunan rakamların korunacağını düşündüklerini söyledi.

Faizlerin yüzde 1’in altında olmasının çok mühim olduğunu altını çizen Çulhalık, “Vatandaş, kredi maliyeti nedeniyle ev almaktan çekiniyor. Burada her vakit diye tanımladığımız gibi faiz oranları yüzde 1’in altında olmalı. Finans sektörünü bu hususta elini taşın altına koyması gerekiyor.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri