Ekonomi

Konut Kredilerinde Rekor Üstüne Rekor!

Abone Ol  
 

2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve Mart ayından itibaren de tüm dünyayı etkisi altına almış olan korona virüs pandemisinin negatif anlamdaki ekonomik etkilerinin minimum düzeylere indirilmesi için uygulamaya konan paketler, salgın sürecinde vatandaşın can suyu olmuş durumda. Yeni ekonomik paket kapsamında kamu bankalarının da bizzat desteği ile faiz oranlarının bir hayli düşürüldüğü konut kredilerinde 6 ay içerisinde 32,2 milyar TL değerindeki bir artış yaşandı. Bu artış Türkiye için tüm zamanların rekoru anlamına geliyor.

Kamu bankaları tarafından 1 Haziran itibariyle başlatılan kampanyaların etkisi ile birlikte konut kredilerinde yıllık ortalama faiz oranı yüzde 9,01 oranı ile 12 Temmuz 2013 tarihinden bugüne en düşük seviyesini görmüş oldu. Söz konusu düşük faiz oranları sayesinde de yurt genelinde kullanılan konut kredisi tutarlarında 6 ay içerisinde tüm zamanların rekorları kırılmış oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan veriler ışığında, konut kredilerindeki Mayıs sonu yüzde 11,13 dolaylarında olan yıllık faiz oranları, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kamu bankalarının başlattığı destek kapsamında 1 Haziran tarihinde yüzde 9,01 civarına kadar düşürüldü. Düşük faiz oranları ülke genelinde vatandaşlar için can suyu etkisi yaptı. Söz konusu konut kredisindeki faiz oranları 26 Ekim 2018 tarihinde yaşanan kur saldırılarının ardından yüzde 29 seviyelerine kadar yükselmişti. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde izlenen başarılı ekonomi politikaları neticesinde bahsi geçen faiz oranları yüzde 9 seviyelerine kadar indirilmiş oldu.

Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

Bahsi geçen konut kredilerine başvurmak için kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan herhangi birisinin internet sitesi üzerinden ya da mobil şubeleri aracılığı ile ön başvuru yöntemi izlenebilir. Söz konusu başvuruların bankalar tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi ve ön başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumda gerek görülen belgeleri teslim etmek adına banka şubelerine davet edileceksiniz ve başvurunuz tamamlanmış olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri