EkonomiGenelGündem

Konservesini evde hazırlayanlar kavanoz kapağına talebi artırdı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle "evde kal" çağrılarına uyan ve konserve ürün hazırlamayı tercih eden vatandaşlar, kavanoz kapağına olan isteği artırdı.

Abone Ol  
 
64 / 100

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle “evde kal” çağrılarına uyan ve konserve ürün hazırlamayı tercih eden vatandaşlar, kavanoz kapağına olan isteği artırdı.

Salgın koşullarının yanı sıra kış mevsiminin yaklaşması sebebiyle ev içerisinde hazırlanan konserve ürün yapımında kullanılan malzemelerin kullanımı hız kazanırken bilhassa kavanoz kapağı alışverişi ciddi oranda artış gösterdi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Zeki Sarıbekir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz seneye kıyasla kapak satışlarındaki yükselişe ilgi çekti.

Bu anlamda kendi firmalarından numune veren Sarıbekir, “2019 sonucunda ev konservesi piyasasına direkt olarak 140 milyon adet olan kapak satışımız, bu yıl daha şuandan 200 milyona ulaştı ve yıl sonucunda 250 milyon adede yükselmesini öngörüyoruz.” dedi.

Bu yıl daha çok ihracat yaptıklarını ve daha çok kapak tüketildiğini izah eden Sarıbekir, hem ev kullanımında hem endüstriyel besinde kavanoz ve kavanoz kapağı kullanımının her geçtiğimiz gün arttığını dile getirdi.

Sarıbekir, konserve kapağında geçtiğimiz yıl yaşanan arz daralmasının yinelenmemesi için kapak üretim hattının kapasitesini 2 katına çıkardıklarını kaydetti.

Aylık 100 milyonun üstünde kapak ürettiklerini belirten Sarıbekir, “Bu yıl Manisa’da gerçekleştirdiğimiz yeni yatırımla birlikte senelik 1,5 milyar adet kapak üreteceğiz. Kapasite, 2 milyar adet civarlarında olacak.” diye konuştu.

Salgın nedeniyle yurttaşların evde daha çok süre geçirmeleri ve kendi hazırladıkları ürünleri tüketme eğiliminde olmalarının satışların artmasındaki mühim faktörlerden olduğuna ilgi çeken Sarıbekir, tertemiz paketlerde sunulan 10’lu kavanoz kapaklarının satılması ve sebze ürünlerinin bu yıl bol olmasını kapak satışının artışındaki başka nedenler olarak sıraladı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri