EkonomiGenel

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın büstü Tahran Bilim Parkı’nda açıldı

İslam dünyasının en prestijli bilim ödüllerinden biri olan "Mustafa Ödülü"ne layık görülen Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan'ın büstü, Tahran'da tespit edilen ve bilim insanları bahçesi olarak tanınan Pardis Teknoloji Parkı'nda düzenlenen çevrim içi törenle açıldı.

Abone Ol  
 
67 / 100

İslam dünyasının en prestijli bilim ödüllerinden biri olan “Mustafa Ödülü”ne layık görülen Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın büstü, Tahran’da tespit edilen ve bilim insanları bahçesi olarak tanınan Pardis Teknoloji Parkı’nda düzenlenen çevrim içi törenle açıldı.

Koç Üniversitesi açıklamasına göre, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, 2019 senesinde, İslam aleminde bilimin gelişimine katkıda bulunmak, akademisyenler ve incelemeciler arasındaki bilimsel ilişkileri ilerletmek suretiyle iki senede bir verdiği ve Hazreti Muhammed Mustafa’nın (S.A.V) ismini taşıyan “Mustafa Ödülü”ne layık görülmüştü.

Prof. Dr. Umran İnan’a bu ödül, İyonosferik ve Atmosferik Fizik bölümünde gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar ve bilime kattığı değer nedeniyle takdim edilmişti. Mustafa Ödülü kapsamında ödül alan bilim insanlarının büstleri yapılarak Tahran’daki Pardis Teknoloji Parkı’nda sergileniyor. İran’daki “Mustafa Bilim ve Teknoloji Vakfı” doğrultusundan 2019 senesinde üçüncüsü düzenlenen Mustafa Ödülü’nü almaya layık görülen Prof. Dr. Umran İnan’ın, İranlı heykeltıraş Musa Abdi doğrultusundan yapılan büstü de Pardis Teknoloji Parkı’nda konumunu adı.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Mustafa Ödülü”nün bilimin evrenselleşmesinde mühim bir rol oynadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bilimsel anlamda dünyanın yeni bir çağa adım attığı bu dönemde, İslam dünyasının bilime katkılarını destekleyen bu mühim ödüle layık görülmekten ve Tahran’da tespit edilen Bilim İnsanları Parkı’nda aşamaya büst yapılmasından büyük gurur duydum. Bu büst benim için ilaveten yüzyıllardır bu bölgenin koruyucusu ve vasisi olan İran ve Türk halkları arasındaki derin kardeşliği simgeliyor. Genellikle 2020’nin başından beri hayatımızı kıskacı altına alan bir salgınla mücadele ettiğimiz bir dönemde, bilimsel incelemeler bu salgından çıkış yolu ve ilerlemenin itici gücüdür. Koç Üniversitesi’ndeki hekime öğrencilerinin çok mühim bir bölümünü meydana getiren İranlı öğrencilerimiz ve İran’daki üniversite ortaklarımızla birlikte, insanlığın yaşamının iyileştirilmesine katkıda bulunmak ve bilimde mükemmelliği yakalamak için çalışmaya devam ediyoruz.”

Umran İnan, 200 üniversite ve 35 ülkeden aşağı yukarı 500 jüri üyesinin toplam 800 saat çalışarak yaptığı değerlendirme neticesi ödülün sahibi olmuştu. Prof. Dr. İnan, “İyonosferik ve Atmosferik Fizik bölümünde dünyaya yakın uzaydaki dalga-parçacık etkileşiminin anlaşılması ve şimşek ve yıldırımlarda meydana gelen elektrik akımlarıyla üst atmosfer arasındaki elektrodinamik etkileşimler konusu ile ilgili yaptığı çalışmalara istinaden ödüle layık görülmüştü.

Mustafa Ödülleri kapsamında, 2019 senesinde ödüle layık görülen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) Prof. Dr. Uğur Şahin (Mainz Üniversitesi, Almanya), Prof. Ali Khademhosseini (Kalifoniya Üniversitesi, Los Angeles ABD), Prof. Hossein Baharvand (Royan Enstitüsü, İran) ve Dr. Mohammad Abdolahad’ın (Tahran Üniversitesi, İran) büstleri de törenle açıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri