Ekonomi

Koç Holding’den Müthiş kar oranı

Koç Holding, senenin ilk %50 sinde 4,4 milyar lira konsolide net kar elde etti.

Abone Ol  
 
62 / 100

Koç Holding’den uygulanan açıklamada, holdingin, senenin ilk %50 sinde konsolide bazda toplam 74 milyar TL gelir elde ederken, 4,4 milyar TL ana ortaklık payı net devre karına vardığı bildirildi.

Açıklamada, senenin ilk %50 sindeki finansal neticelere dair görüşlerine yer verdiği Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, küresel koronavirüs salgınının tesirlerinin devam ettiği senenin ilk %50 sinde bütün gayretleriyle değer gerçekleştirmeyi sürdürdüklerini vurguladı.

Yılın ikinci çeyreğinde ekonomik yönden hem keskin bir duraklamayı hem de süratli bir toparlanmayı gözlemlediklerini açıklayan Çakıroğlu, şu açıklamalarda bulundu:

“Disiplinli idare anlayışımız, dayanıklı bilançomuz, dengeli portföy yapımız, 2016 senesinde başlattığımız dijital dönüşüm uygulaması kapsamında elde ettiğimiz dijital yetkinliklerimiz, çevik idareimiz, kuvvetli bayi teşkilatımız ve etkin tedarik zincirimiz yardımıyla pandeminin menfi ekonomik tesirlerini azaltabildik. Ülkemiz ekonomisi, canlanan tüketici isteği sonucunda ana dışalım piyasalarımıza göre daha süratli bir iyileşme gösterdi. Olumlu faiz ortamı ve ertelenen tüketim isteğinin ikinci çeyreğe yansıması sonucunda, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde süratli bir toparlanma yaşadık.”

Çakıroğlu, bu sürecin kesintiye uğramadan devam etmesi ve salgında ikinci dalganın yaşanmaması halinde, senenin ikinci %50 sinde büyümenin sürmesini beklediklerini vurguladı.

Levent Çakıroğlu, Türkiye’nin pandemi devresinini oldukça hasarsız atlatması ve akabinde ekonomik büyümesini sürdürmesi amacıyla üzerlerine düşen sorumluluğun bilinciyle çalıştıklarını bildirdi.

– “Çalışanlarımızın istihdam ve gelir kayıbına uğramasını engelledik”

Koç Holding Üst Yöneticisi Çakıroğlu, topluluk şirketlerinin, salgının tesirlerini sınırlandırmak hedefiyle süratli bir şekilde lüzumlu önlemleri yaşama geçirdiğini belirterek, salgının ilk günlerinde aldıkları karar doğrultusunda, çalışanların istihdam ve gelir kayıbına uğramamasını sağladıklarını anlattı.

Yeni çalışma modellerine kısa sürede adapte oldukları bu proses ardından da Koç Topluluğu’nda en az haftada bir gün uzaktan çalışmayı kalıcı duruma getirdiklerini kaydeden Çakıroğlu, Arçelik, Ford Otosan, Tofaş ve TürkTraktör’ün girişimleriyle başlattıkları vantilator, entübasyon kabini, siperlikli maske üretimine gereksinimler kapsamında devam ettiklerini bildirdi.

Yerli solunum cihazlarının üretimine değinen Çakıroğlu, şu verileri verdi:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderlüğünde, Sağlık Bakanlığı özcülüğünde Biosys doğrultusundan geliştirilen, seri üretimi Aselsan ve Baykar iş birliğiyle Arçelik doğrultusundan uygulanan yerli mekanik ventilatörlerin 5 bin sayısının üretimini tamamladık. Ülkemizin lüzumsiniminin karşılanmasının yanısıra 5 bin adet cihazın 2 bin 607 adedi, Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Çad, Dağıstan, Ekvator, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Libya, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Romanya, Somali ve Suriye’ye ihraç edildi.”

– “Tüketimdeki canlanma, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerini olumlu etkiledi”

Koç Holding CEO’su Çakıroğlu, salgın nedeniyle zayıflayan iç isteğin normalleşme sürecinin başlamasıyla süratle toparlandığına ve faizlerin mühim ölçüde gerilemesiyle beraber bunun beyaz eşya ile otomotiv sektörlerine olumlu yansıdığına ilgi çekti.

Arçelik’in bu devrede etkin çoklu kanal stratejisi ve çevik üretim modeli sonucunda artırmayı başardığı vatan içi satışlarının, dışalım hacmindeki daralmadan ve üretim yaptığı başka ülkelerdeki duraklamalardan yaşanan kayıpları sınırladığını izah eden Çakıroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Otomotiv sektörüne baktığımızda, pandemi sürecinde elektronik ticaretin sürat kazanmasıyla beraber vatan içi ticari vasıta sektöründe meydana gelen kuvvetli talep ve dışalım piyasalarındaki süratli toparlanma, Ford Otosan’ın performansına olumlu yansıdı. Pandemi sürecini başarılı şekilde yöneten ve 2020’de 150 milyon avroluk yatırım planlayan Tofaş da toplum ve müşterilerinin sağlığına yönelik pek çok projeyi devree aldı; aynı vakitte başarılı etkinlik neticeleri elde etti. Fiat markası senenin ilk yarısını önder olarak tamamlarken, Tofaş’ın ilerlettiği Fiat Egea gene Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili oldu.”

Çakıroğlu, Otokar’ın çağdaş toplu taşıma vasıtalarıyla dışalımını artırmayı sürdürdüğünü, 2020’nin en büyük dışalım anlaşmalarından birini Gürcistan ile yaptığını bildirdi.

– “Yapı Kredi ekonomiyi desteklemeyi sürdürdü”

Levent Çakıroğlu, Tüpraş’ın salgın devresininde de ülkenin enerji ihtiyacını başarı ile karşılamaya devam ettiğini, Aygaz’ın evlere ilettiği kesintisiz hizmetin tüplü gaz satışlarına olumlu yansıdığını aktardı.

Yapı Kredi’nin, salgının olumsuz tesirlerini azaltmak amacıyla gerek bireysel gerekse de ticari krediler vasıtasıyla ekonomiyi desteklemeyi sürdürdüğünü kaydeden Çakıroğlu, şu verileri verdi:

“Banka senenin ilk %50 sinde nakdi ve gayrinakdi kredilerini yüzde 9 artırarak Türkiye ekonomisine sağladığı kaynağı 349 milyar lira standardına çıkardı. KGF destekli kredilerin piyasası canlandırmasıyla, Yapı Kredi ilk yarıda kuvvetli bir performans gösterdi. Nakdi kredi hacmini yılbaşından bu yana yüzde 11 artışla 254,7 milyar liraya çıkaran Yapı Kredi’nin özel bankalar arasındaki toplam kredi piyasa payı yüzde 16 oldu.”

– “Tarım sektörüne kuvvetli destek veriyoruz”

Koç Holding Üst Yöneticisi Levent Çakıroğlu, salgın sürecinde tarım sektörünün stratejik ehemmiyetinin bir kez daha anlaşıldığına ilgi çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“TürkTraktör, salgın devresininde verdiği araya karşın üretimini geçen senenin aynı devresine göre yüzde 23 oranında artırdı. TürkTraktör’ün ilk 6 aylık rakamlara göre, ülkemizin toplam traktör üretiminin yüzde 71’ini tek başına gerçekleştirmesi, tarım sektörüne sunduğumuz kuvvetli desteğin de bir göstergesidir. Son senelerde dijital tarım, nitelik ve verimlilik gibi konulara yoğunlaşan Tat Gıda, dünya standartlarındaki üretim altyapısıyla yükselen müşteri isteğini başarı ile karşılayarak, etkinlik gösterdiği alanlarda lider çalışmalarına devam ediyor.”

Koç Topluluğu’nda 2016’dan bu yana sürdürülen Dijital Dönüşüm Programı’nın faydalarını pandemi devresininde somut bir şekilde gördüklerini bildiren Çakıroğlu, “Çok ehemmiyet sunduğumuz bu kültürel dönüşüm yolculuğuyla edindiğimiz yeni kabiliyetler, pandemi devresininde işlerimizi yönetirken bize güç ve çeviklik sağladı.” açıklamasında bulundu.

Çakıroğlu, “Şirketlerimizin karantinanın ilk zamanlarında kaynaklarını sağlık ekipmanı üretiminde kullanmaları, başta üretim olmak üzere bütün operasyonların pandemi şartlarında hızlı şekilde tekrar devre alınması, bazılarının hiç kesintiye uğramadan sürdürülmesi, bu devresinin gereksinimlere makul yeni ürün ve çözümlerin süratle yaşama geçirilmesi; söz hususu dönüşümün neticeleri oldu.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri